האזהרה של הרמטכ"ל לאירנים: על רקע הדיווח האמריקני על תקיפת הסייבר המיוחסת לישראל בנמל בנדר עבאס באירן, הרמטכ"ל כוכבי מזהיר הערב (שלישי) את האירנים ואמר שצה"ל "ימשיך לפעול בכלים צבאיים מגוונים ובשיטות לחימה ייחודיות לפגיעה באויב". בטקס חילופי מפקד פיקוד העורף ציין כוכבי כי "ביום פקודה האויב יגלה שבמו ידיו הפך את העורף שלו לחזית ואנחנו נתקוף אותו בעוצמה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הרמטכ"ל הבהיר כי "המרחב הבנוי שבו התמקם האויב לא יהיה עבורנו מחסום לתקיפה", כשהמשמעות היא שישראל לא תהסס לתקוף גם מרחבים אזרחיים. "על צה"ל מוטלת החובה המוסרית להגן על אזרחי המדינה מפני צבאות הטרור הסובבים אותנו, וכאשר העורף הישראלי מאוים על ידי אלפי טילים ורקטות, לא נהסס לתקוף בעוצמה כדי לסכל את האיומים", אמר. 

"בעוד אנו עושים כל שביכולתנו להימנע מפגיעה באזרחים, האויב עושה כל מאמץ לפגוע באזרחים. בניגוד לאויב, אנחנו נפעל באופן התקפי וערכי כאחד, ונבסס את הפעולה על מודיעין וצורך מבצעי. עשרות תקיפות שבוצעו, גם בעת האחרונה, כבר הוכיחו את עליונות המודיעין וכוח האש של צה"ל". 

מטרת המתקפה: מסר ברור לאירן שלא לפעול נגד ישראל 

נמל בנדר עבאס, בו בוצעה מתקפת הסייבר, הוא הנמל המרכזי של אירן בו מתבצעת 60% מהיקף פעילות הסחר שלה ושדרכו שולטים האירנים בשיט מיכליות הנפט במפרץ. הנמל הוא הבסיס העיקרי של הצי האירני ושל מערך ההברחות ומשלוחי הנשק שמופעל בין אירן ובין איחוד האמירויות ובעיקר דובאי.

נמל השהיד רג'אי בדרום אירן
נמל בנדר עבאס בדרום אירן

בעקבות התקיפה, הנמל שותק למשך יומיים-שלושה. אוניות רבות לא יכלו להיכנס לנמל ומאות משאיות גם כן. מטרת התקיפה הייתה פגיעה כלכלית שייקח ימים לתקן, והיא גם נועדה להעביר לאירנים מסר חשוב לפיו מי שפוגע בישראל חשוף לפגיעה.

והמתקפה הזו ככל הנראה לא תעבור בשקט: ההערכה בישראל היא שתתרחש מתקפת נגד אירנית ואין אשליה שההתכתשות עם האירנים תיגדע. במשך שנים מדברים על שלושה ממדים של לחימה – אוויר, ים ויבשה, אלא שיש ממד נוסף – הסייבר, שיש לו יכולות בלתי רגילות.