בלעדי: ישראל סייעה לגרמניה באמצעות מידע מודיעיני מדויק - שהוביל להחלטה להוציא את ארגון חיזבאללה אל מחוץ לחוק במדינה. את המידע הרגיש העביר המוסד, לאחר חודשים של מבצע מורכב, לראש סוכנות הביון של גרמניה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ישראל העבירה לרשויות החוק ולגופי המודיעין הגרמניים מידע מפליל שכלל פרטים על אישים מרכזיים בארגון חיזבאללה הפועלים על אדמת גרמניה. כחלק מהמידע נחשפו גם אנשי עסקים שיעים שעסקו בסחר והלבנת הון, והעבירו מאות מליוני אירו לחשבונות בנק של חיזבאללה. הכסף שימש גם לפעילות תאי טרור של פעילי חיזבאללה ברחבי גרמניה.

"המהלך הוא תוצאה של חודשי עבודה רבים מול כל הגורמים בגרמניה. ראשי השירותים נדרשים להציג הוכחות למעורבות מפורשת ומוכחת חוקית, הקושרת את הארגון לפעילות טרור מובהקת וכך עשינו", חשף גורם ישראלי בפני N12. "ברונו קהאל, ראש ארגון הביון הגרמני BND, הוא ידיד קרוב של המוסד".

סיוע המוסד לגרמניה להוציא את חיזבאללה מחוץ לחוק
המשטרה בגרמניה מחוץ למתקן חיזבאללה

המוסד הוא שסיפק לגרמניה מידע על מחסנים בעיר בדרום גרמניה, שבהם הסתירו אנשי חיזבאללה מאות ק"ג של חומר מסוג אמוניום חנקתי המשמש להכנת חומרי נפץ. 

משרד הפנים הגרמני פרסם שלשום צו פדרלי המוציא את ארגון חיזבאללה אל מחוץ לחוק בגרמניה. המשרד אף נקט אמצעי אכיפה כפוף להוראות הצו. בסוף השבוע כבר פשטו שוטרים על אגודות צדקה ומשרדים המשמשים את הארגון ושלוחותיו ברחבי גרמניה, והחרימו ציוד רב וכספים. 

הצו הרשמי שפורסם אוסר לקיים כל קשר עם פעילי הארגון ואינו מבדיל בין זרועותיו השונות - צבאית, מדינית או סוציאלית-חברתית. על פי הצו, נאסר לעשות כל שימוש בסמלי הארגון ונכסי הארגון בגרמניה. אם קיימים כאלה, הם יוחרמו.

מתחם חיזבאללה גרמניה (צילום: רויטרס, רויטרס_)
מתקן ששימש את פעילי חיזבאללה | צילום: רויטרס, רויטרס_

אירן, בתגובה ראשונה על ההחלטה, טענה היום (שבת) כי היא מבוססת על "מכונת התעמולה הציונית ועל המשטרה האמריקני המבולבל". המשטר באירן גינה את ההחלטה בחריפות: "היא מעידה על חוסר כבוד מוחלט לממשלה הלבנונית ולעם כולו, שכן חיזבאללה היא חלק מהמנגנון במדינה, הן בממשלה והן בפרלמנט". 

במשרד החוץ האירני שבו ותקפו: "לחיזבאללה יש תפקיד מרכזי במלחמה נגד ארגון דאעש. הממשלה בגרמניה חייבת להתמודד עם ההשלכות השליליות של ההחלטה, במלחמתה עם ארגון הטרור האמיתי במזרח התיכון".

ציוד שנלקח ממתקן חיזבאללה גרמניה (צילום: רויטרס, רויטרס_)
ציוד שנלקח ממתקן חיזבאללה בלב ברלין | צילום: רויטרס, רויטרס_

לפני כשנה פורסם מחקר של מכון אבא אבן לדיפלומטיה במרכז הבינתחומי בהרצליה. המחקר מתאר כיצד חיזבאללה סוחר בסמים ומלבין כספים. רון פרושאור, ראש מכון אבא אבן לדיפלומטיה ולשעבר מנכ"ל משרד החוץ ושגריר ישראל באו"ם, העריך אז כי "לפחות רבע מכלל הכספים שנוצרים באמצעות מערך הפצת הסמים והלבנות ההון של חיזבאללה - מממנים את פעילות החימוש ותשלום המשכורות של הארגון".

רוחאני. ההחלטה בידיו (צילום: רויטרס, חדשות)
באירן זועמים על ההחלטה, הנשיא רוחאני | צילום: רויטרס, חדשות

"הקונספט האירופי תקוע עדיין בנרטיב שחיזבאללה היא מפלגה פוליטית, ואם רק ננתב אותם אז נוכל למתן אותם ואת המזרח התיכון", אמר פרושאור. "מה שהאירופים לא אומרים בקול רם הוא 'אם נדבר איתם, הם לא יעשו פיגועים באירופה', אף שבפועל זה לא נכון". 

הוא הוסיף: "המידע הקיים מראה בדיוק את ההפך, אך זאת הצביעות האירופית בהתגלמותה. אירופה הפכה למרכז פעילות של חיזבאללה, וגרמניה היא הכוורת. חיזבאללה משנע סמים, מלבין הון ואוסף כספים על אדמת גרמניה".

השגריר באו"ם רון פרושאור (צילום: שחר עזרן)
שגריר ישראל לשעבר רון פרושאור | צילום: שחר עזרן

על פי אותו מחקר, איש המפתח לפעילות בגרמניה הוא עבדאללה סאפי א-דין, נציג חיזבאללה היושב בטהרן. על פי דניאל כהן, ראש מחלקת לוחמה בטרור במכון אבא אבן לדיפלומטיה, א-דין, שמשמש גם קצין האמל"ח של הארגון, הוא שחקן הציר שבין הזרוע הצבאית לפוליטית. יש בידיו זרוע ביצועית להפעלת עסקאות להלבנת כספים והעברתם לסוחרי נשק לקניות בעבור חיזבאללה. 

אחיו הישאם, שיושב בביירות, הוא המנכ"ל בפועל של חיזבאללה. הישאם פעיל בתחום הרגיש של הלבנת הון לרכישת רכיבים מתוחכמים יותר בשוק השחור, לצורך קנייה ובנייה של מל"טים. "הוא גם המועמד מספר אחת להחליף את נסראללה בבוא היום", הדגיש דניאל כהן.