הפרת נהלים בבסיסי צה"ל - והעונש: עשרות חיילים שהשתתפו בארוחת החג בליל הסדר שהתקיים בעיר הבה"דים לא שמרו על הנחיות משרד הבריאות. תמונות מהאירוע פורסמו הבוקר (שישי) בֹ-N12 וכעת הבהירו בצה"ל כי ננקטו צעדים משמעתיים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מצה"ל נמסר כי הוחלט על נזיפה פיקודית למפקד המגמה, הדחת מפקד הפלוגה ומפקד המחלקה, הדחת 10 לוחמים מהקורס ושליחתם לעשרה ימי מחבוש בכלא הצבאי. עוד נמסר: "לקראת סוף הסדר, קבוצת חיילים פעלה בניגוד להנחיות והתקבצה בצורה שנוגדת את הפקודות. בעקבות האירוע, נערך תחקיר בראשות ראש אגף התקשוב וההגנה בסייבר ולאחריו הוצגו מסקנותיו לראש המטה הכללי".

ראש אגף התקשוב, אלוף ליאור כרמלי, החליט על הצעדים המשמעתיים. "הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי קיבל את מסקנות התחקיר ולאור חומרת הארוע קבע כי המעורבים יודחו מתפקידי לחימה", הדגישו בצה"ל.

חיילים בבסיס אינם מקפידים על הנחיות משרד הבריאות
חיילים בבסיס אינם מקפידים על הנחיות משרד הבריאות | צילום: אינסטגרם

תחילה המפקדים טענו כי הארוחה התקיימה בהתאם להנחיות משרד הבריאות והחיילים ישבו במרחק שני מטרים אחד מהשני. אלא שכפי שניתן לראות בתיעוד שהגיע לידי N12, עשרות החיילים נראים כשהם חוגגים צמודים זה לזה - ואף מחובקים באולם סגור. דובר צה"ל: "אירוע לא ראוי, החיילים יטופלו משמעתית".

חיילים בבסיס אינם מקפידים על הנחיות משרד הבריאות
חיילים בבסיס אינם מקפידים על הנחיות משרד הבריאות | צילום: אינסטגרם

החיילים הצעירים שנראים בתיעוד נמצאים בתקופת הכשרה לשירות במסלולים עורפיים. מפקדי הבסיסים הונחו לשמור על הנהלים וביום רביעי האחרון הדגיש הרמטכ"ל אביב כוכבי בשיחה עם מפקדי היחידות: "כל חריגה תיענה בצורה חריפה ותקיפה" - אך נראה שזה לא עזר.

הרמטכ"ל ערך ביקורת פתע בעיר הבה"דים רק לפני ימים ספורים ובתום הביקור אמר: "יש לנו אחריות עצומה לוודא שההנחיות והתהליכים החדשים מתנהלים כמו שצריך. זה נובע מהמחויבות שלנו לשמור על הבריאות שלכם, וגם מהמחויבות שלנו כלפי ההורים שלכם – חיילים ומפקדים. אנחנו צריכים לעשות כל מאמץ לשמור על הבריאות ועל הכשירות". בתיעוד ניתן לראות כי התקנות הופרו באותו בסיס ממש. לצפייה בדברי הרמטכ"ל.

לפני כשבוע פורסמו ב-N12 שלושה מקרים נוספים: התקהלות בכניסה לחדר האוכל במחנה 80, לוחמי גדוד "גרניט" של חטיבת הנח"ל שתועדו עומדים בצפיפות ברחבי הבסיס - וגם התלוננו כי הטבח חלה בקורונה ובצה"ל התעלמו מההנחיות, ו-100 חיילים בעיר הבה"דים שהוכנסו לבידוד לאחר שחיילת חלתה בקורונה. למרות שהחיילת התלוננה היא לא נבדקה בצבא, ורק במהלך חופשה בבית התגלתה כנשאית. נוסף על כל אלו, מאות חיילים תועדו מתקהלים בבקו"ם.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם ראיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל Infonews12@ch2news.co.il‏