שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ נפגש היום (שלישי) עם ראשי מועצת יש"ע כחלק ממאמץ נוסף לרכך את התנגדותם לתכנית הסיפוח. במהלך הפגישה אמר גנץ: "מפא"יניק לימד אותי פעם - מה שנותנים לך תיקח, בשאר תטפל אחר כך". בשיחה פרטית עם אחד המשתתפים חשף גנץ את העובדה שלא ראה את מפות הסיפוח. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בשלב הזה, אותו גורם, מראשי מועצת יש"ע פונה לגנץ ומספר לו שהוא דווקא כן ראה את המפות: "במפה שאני מכיר לא נשמרים האינטרסים הביטחוניים של ישראל, אני מבקש ממך לדאוג להם". 

"ראש הממשלה ואני יושבים ביחד ודנים בנושא ההחלטות האפשריות בהיבט המדיני ואני מקווה שנוכל להגיע להסכמות", אמר גנץ בחלק הגלוי של הפגישה, שמטרתה היא הרגעת את הרוחות מבית - לאור התנגדותם לתכנית של הנשיא טראמפ. "אנחנו נפעל תמיד בשיתוף פעולה מלא עם האמריקנים".

"אני מבקש להדגיש, ארה"ב היא הידידה הטובה ביותר שלנו והיא מגבה אותנו בנושאים אסטרטגים הרי גורל ואנחנו נשמור על השותפות הזו", הוסיף גנץ. "כשאנחנו עושים מהלכים מדיניים אנחנו חייבים להקשיב היטב גם למה שקורה בתוך השטח ומסביבנו, ולשמור על הסכמי השלום שלנו עם ירדן למשל. ההסכמים האלו תורמים מאוד ליציבות האזורית ולביטחון של כולנו".

דוד אלחייני, יו"ר מועצת יש"ע (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
דוד אלחייני, יו"ר מועצת יש"ע | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בסיום דבריו אמר: "ייתכן ויהיו בינינו ויכוחים, אבל אני עומד על כך שנשמור על האחדות בחברה הישראלית. אני עשיתי את המהלך הפוליטי שלי כי ראיתי את הסכנה החברתית במדינת ישראל, ואנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו מתח בעוצמות שחווינו בשנים האחרונות".

ביום רביעי הקרוב, נערכים במשרד החוץ לביקור ראשון מאז כינון הממשלה של שר החוץ הגרמני. המסר של השר אשכנזי יהיה ברור: נלך לסיפוח - אבל רק לאחר שבחנו את כל השיקולים האזוריים וגם את הסכמי השלום.

בישראל מעריכים כי הבית הלבן מתקשה לתת אור ירוק לסיפוח שלא מוסכם על אשכנזי ועל גנץ. שלשום נפגשו השניים עם נתניהו והשגריר האמריקני דיוויד פרידמן. מהפגישה עלה כי האמריקנים רוצים בסיפוח כמהלך של ממשלת האחדות - ולא מהלך של הליכוד עצמו.

טראמפ בנאומו בבית הלבן (צילום: רויטרס, שי פרנקו, רויטרס)
טראמפ - רוצה מהלך משותף לגנץ ולנתניהו | צילום: רויטרס, שי פרנקו, רויטרס

מוקדם יותר, דיווח העיתון הערבי אל-ראי אליום כי גנץ יבקר בירדן בניסיון להפיג את המתח מול הממלכה. על פי הדיווח, שר הביטחון גנץ עשוי לבקר בעמאן כחלק מביקור פרטי. במידה וגנץ אכן יבקר בממלכה, זה יהיה ביקורו המדיני הראשון תחת תפקידו כשר הביטחון ולאחר הקמת ממשלת האחדות.

תכניתו של הנשיא טראמפ אמורה לצאת לפועל כשהוא עצמו עסוק עד מעל לראש בצרותיו. בארה"ב מבינים כי מהלך חד צדדי יביא לסכסוך עם מדינות המפרץ, ירדן ואירופה. בוושינגטון מעוניינים לתמוך במהלך רק אם הוא יהיה משותף לנתניהו ולגנץ.