תיעוד חדש של ארגון "בצלם" חושף לכאורה חיילים שמשחיתים רכב פלסטיני וזורקים רימוני גז לעבר בתי מגורים. על פי טענת הארגון, התקרית החריגה התרחשה אתמול (שבת) בכפר קדום שבשומרון. בצה"ל השיבו כי מקום ומועד הצילום של אחד הסרטונים לא ידוע, בעוד במקרה השני צה"ל הגיב למפרי סדר.

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בהודעה של "בצלם" נמסר כי החיילים תועדו בסביבות השעה 17:00 במהלך סיור שערכו בכפר. בשני הסרטונים אכן ניתן לראות קבוצת חיילים שפוגעת בגלגלי הרכב ולאחר מכן משליכים מה שנראה כמו רימוני גז אל עבר הבתים.

תיעוד חיילי צה
תיעוד חיילי צה"ל מנקבים צמיגים | צילום: בצלם

עוד נטען בהודעה שרימוני הגז נורו לעבר ביתו של אחד ממנהיגי המחאה נגד סגירת אחת היציאות בכפר. תושבי הכפר מוחים על ההחלטה הזו כבר משנת 2011. לטענת "בצלם", בזמן שנורה רימון הגז שהו בבית אשתו של מנהיג המחאה וחמשת ילדיהם.

ב"בצלם" טענו גם שמדובר בתקריות שחוזרות על עצמן בחודשים האחרונים. על פי הארגון, מאז חודש אפריל ירו חיילים ב-24 מכלי מים על גגות בתי הכפר והרסו אותם.

מצה"ל נמסר: "ביום שבת האחרון, 30 במאי 2020, נערכה כמדי שבוע הפרת סדר אלימה במרחב הכפר קדום בהשתתפות עשרות מפרי סדר. מפרי הסדר הציתו צמיגים ויידו אבנים לעבר כוחות צה"ל, לרבות מתוך גגות וחצרים בכפר. מתחקיר ראשוני שנערך עולה כי לוחמי צה"ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. האירוע מתוחקר. באשר לסרטון השני, בו נראה חייל צה"ל מנקב צמיגים, האירוע מוכר ומתוחקר".