מנהרות החמאס ספגו מהלומה קשה בחודשים באחרונים - ככל שבניית המכשול התת קרקעי מתקדמת, בארגון הטרור עומלים על חיפוש חלופות חדירה לישראל. לצד פיתוח תחום הרחפנים והכטב"מים, חמאס רואים בקומנדו הימי יכולת תקיפה משמעותית. בינתיים, בישראל נערכים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

איבוד המנהרות הביא את חמאס להכשיר עשרות רבות של לוחמים כחלק מציר התקפי של קומנדו ימי. ברשות ארגון הטרור ציוד מתקדם שהצליח לשים עליו את ידו, איתו הלוחמים מתאמנים על חדירות ולוחמה תת ימית. חלק מהאימונים מתקיימים בבסיסים באזור מחנה הפליטים נוסייראת ובסמוך לעיר עזה – בסיסים שאותם חיל האוויר כבר תקף בעבר.

התשובה של ישראל: מזח וחיישנים מיוחדים

בישראלים נושאים עיניים לאיום המתהווה מתחת לפני המים. לאחר מיזם המכשול התת קרקעי, צה"ל מבין כי עליו להיערך גם לחדירות מסוג שונה. על מנת להיאבק בתופעת החדירה מהים, צה"ל הקים מזח מול חוף זיקים שמטרתו למנוע חציית צוללנים ושחיינים מהרצועה.

המזח שהקים צה
המזח שהקים צה"ל מול חוף זיקים | צילום: דובר צה"ל

בנוסף, חיל הים פרס חיישנים מתחת למים שביכולתם להתריע בפני איומים בזמן אמת. מעבר לכך, חמ"ל ייעודי של תצפיתניות חיל הים מכסה את מרחב אזור קו הגבול במטרה לזהות צוללנים.

הנחת חיישנים בגבול עזה כדי לזהות חוצים ‎
הנחת החיישנים בגבול עזה | צילום: דובר צה"ל

רק לפני כשבועיים פרסם צה"ל תיעוד ניסיון סיכול הברחת נשק מסיני לעזה דרך הים. בתפיסה נמצאו כלי נשק שיועדו לארגון הטרור חמאס. בין הטרוריסטים שנתפסו – מוחמד בכר, מבריח בכיר שעובד עם ארגוני הטרור ברצועה ותפיסתו מהווה הישג מבצעי משמעותי.