לפני כשנתיים נפצע באורח קשה לוחם מגלן עילי חיות לאחר שקפץ, כחלק מתרגיל חניכה ביחידה, מרכב ונותר משותק בשתי רגליו. אמש (שלישי) הודיע הפרקליט הצבאי הראש, אלוף שרון אפק, על פתיחת חקירת מצ"ח בנוגע לאירועים. היום במהדורה המרכזית הוא התייחס להודעה ואמר: "צעד ראשון לקראת עשיית הצדק".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ממצאי הדוח על התחקיר שבוצע בצה"ל ונחשפו בשנת 2019 הצביעו על שורת מחדלים ארוכה שהחלה בפינוי שהתעכב ועד לדיווחים הלקויים והעונשים הקלים שניתנו למפקדים בשטח. לפי התחקיר רק אחרי 48 דקות מרגע האירוע התקשר מפקד הצוות לרופא ודווח כי אין שיפור במצבו של עילי וביקש שיגיע.

כתבנו גלעד שלמור שליווה את חיות במסע השיקום שלו פגש אותו היום ושמע ממנו על התחושות: "אני מקווה שהאמת תצא לאור ושסוף סוף יגיעו לעומק הדברים. סך הכל זה מה שרציתי כל הזמן, לפעמים עדיף מאוחר מאשר לעולם לא".

המשימה הראשונה של עילי היא השיקום שלו – הוא רוצה לחזור ללכת ולהגיע למשחקים הפראלימפיים הבאים. אך בפניו ניצבת משימה נוספת וחשובה – שהמקרה שלו לא יישכח ושהמחדלים של פציעתו יילמדו.  

"אף אחד לא לקח פיקוד". חיות בביה"ח (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

לעילי יש מסר למפקדים וגם לחיילים הבאים: "חשוב שמפקד יחשוב פעמיים לפני שהוא נותן פקודה לחייל וחשוב שחייל יחשוב יותר ולא ייקח כל דבר שנאמר לו כמובן מאליו. חשוב שיבינו את החומרה של המקרה שלי ושימנעו את המקרה הבא".

"זאת תחושה מאוד קשה, שאני קם כל בוקר לכיסא גלגלים ואני ממש 180 מעלות ממה שהייתי צריך להיות", אומר עילי. "אני עובד קשה כל יום ובינתיים המפקדים ממשיכים הלאה ואני נשאר על כיסא הגלגלים".