מאז אותו לילה, של יציאת צה"ל מלבנון, כבר חלפו 20 שנה. אלופי משנה יהודה ואך ורועי לוי היו לפני שני עשורים חיילים צעירים והיום הם כבר שני מפקדי חטיבות (המזרחית והדרומית, בהתאמה), שניהם עדיין באוגדה 91, גזרת הלבנון. כעת, כשהם כבר מפקדי גזרות, הם מספרים למצלמה על השירות בדרום לבנון – ועל המלחמה הבאה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אני הייתי בסך הכול לוחם צעיר", משחזר אל"מ ואך. "הייתה לנו תחושה שאנחנו עושים את המשימות הפשוטות ביותר, באותה התקופה הן היו המורכבות ביותר. זאת אומרת, לאבטח מוצבים, לעשות מארבים. אם רואים אויב - להשמיד אותו". אל"מ לוי מוסיף: "הייתה חוויה משמעותית בשבילי. הבנתי מה זה קרב, הבנתי מה זה מערכת, אבל אני חושב ששיח ארז גרשטיין, פעולת השייטת, היו שתיים שצרבו אותי".

אותה "צריבה לבנונית" שעליה מדבר אל"מ ואך הוא מושג שחזר על עצמו כמעט בכל שיחה. אבל האתגר האמיתי הוא מה עושים עם הצריבה הזו, מה למדנו ממנה ומה עושים הלאה. "תראה מה קרה ב-20 השנים שחלפו - מארגון טקטי שקראו לו חיזבאללה, הוא הפך להיות ארגון אסטרטגי עם יכולות אסטרטגיות", מסביר אל"מ ואך. "העובדות הן נכונות: זה היה ארגון טקטי שפעל בשיטות גרילה, והיום יש לנו צבא טרור. זה עובדה. איפה טעינו? צריך לשאול את מי שמתעסק בקבלת ההחלטות. אני רואה גם איפה אנחנו נמצאים היום ואיפה היינו אז. אנחנו גם הרווחנו הרבה מאוד נקודות בתקופה הזאת". 

אל
אל"מ יהודה ואך מח"ט הגזרה המזרחית | צילום: החדשות 12

חיזבאללה אומנם התבגר ב-20 השנים האחרונות, צבר ניסיון בלחימה בסוריה ולכן גם אימץ רעיונות לתקיפה בתוך שטח ישראל, על יישוב או מוצב, ואפילו הכין מהלך כזה עם המנהרות שחפר – אך צה"ל חשף את התוכנית הודות למודיעין וליכולת טכנולוגית מתקדמת. כל אלה אפשרו ליטול ממנו רכיב מרכזי בתכנון המתקפה שלו.
"אין כרגע שום מנהרה שמאיימת על מדינת ישראל", מבהיר אל"מ לוי. "חיזבאללה יחשוב פעמיים לפני שהוא לוקח את כלי החפירה שוב. הוא מבין שיש לנו טכנולוגיות ועליונות לא רק מתחת לפני הקרקע, אלא גם מעל, ויש לנו יכולת טובה מאוד לסגור מעגלים".

אבל על אף השקט היחסי, המלחמה בחיזבאללה מתנהלת כל הזמן. סדרת התקיפות של חיל האוויר על מחסנים ומתקנים אירניים בסוריה היא חלק מזה ונועדה בעצם לעצור התחמשות של חיזבאללה בטילים מדויקים. אל"מ ואך בטוח שלחימה בחזית הצפונית היא רק עניין של זמן: "טילים רגילים ורקטות יש לחיזבאללה באלפים, והם מכוונים לעומק ישראל. לי אין ספק שיהיה עימות. אני חושב שזה גם התפקיד שלי, שלא יהיה לי ספק שיהיה עימות, ככה אני חושב. ככה אני הולך לישון בלילה, ככה אני קם בבוקר".

אל
אל"מ רועי לוי מח"ט הגזרה המערבית | צילום: החדשות 12

"המשמעויות של כוח אזרחי וההסתתרות של החיזבאללה מאחורי אזרחים ומתוך כפרים, הם לא חמאס, בסדר? יש פה את ההבדלים המאוד ברורים ביניהם. ואם יש ירי קטיושות לחיפה, לי לא תהיה התלבטות, נקודה. חד-משמעית: מאיפה שהן נורות - הם יחטפו, יושמדו", מוסיף אל"מ ואך. גם אל"מ לוי חושב אותו הדבר על המלחמה הבאה, שבה תהיה לדבריו "פגיעה אנושה בצבא הטרור הזה, שיש לו עכשיו נכסים, הם ברי קיימא. המלחמה הבאה תסתיים במכה אנושה של חיזבאללה - השמדה טוטלית של הכוחות שלו. הם יחטפו חזק מאוד".