מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר השתתף הערב (חמישי) בפעם הראשונה מאז כניסתו לתפקיד בוידאו-צ'ט בשידור ישיר בטלוויזיה ובפלטפורמות הדיגיטליות של חמאס בעקבות מגפת קורונה. הוא התייחס להתפשטות הנגיף ברצועה, שם אובחנו עד כה 12 חולים מאומתים, לצעדים שננקטו כדי למגר את המגפה - וגם איים על ישראל: "כשלא יהיו מכשירי הנשמה בעזה - נגרום לכך ש-6 מיליון ישראלים לא ינשמו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

תחילה סינוואר התייחס לצעדים שנקט ארגון הטרור חמאס להתפשטות המגפה: "כשהחלטנו להקים מתקנים לבידוד בכפייה לחוזרים לעזה ידענו שזו החלטה קשה, שתגרור ביקורת רבה נגדנו". הוא גם הסביר ש"למרות שהמצב הכספי של הממשלה ותנועת חמאס קשה מאוד, הקצבנו מיליון דולר עבור 10,000 משפחות מעוטות יכולת".

מנהיג ארגון הטרור ציטט את הדברים שאמר ראש הממשלה בהצהרה שמסר לאזרחי ישראל כהצדקה למהלכים שנקט: "אתמול הייתה מסיבת עיתונאים של נתניהו - והוא אמר שדיבר עם ידידו, ראש ממשלת איטליה, ושאל אותו מה עצתו. אמר לו ראש ממשלת איטליה, לפי נתניהו: קבלו החלטות קשות, לפני שהן לא יהיו מועילות. אז גם אנחנו קיבלנו החלטות קשות, לכפות בידוד על כל החוזרים לרצועה, כי מדובר בקו ההגנה הראשון - אסור שהמגפה תיכנס לעזה".

"עוקבים אחרי מצבם הרפואי של האסירים בבתי הכלא הישראליים"

סינוואר השיב באיום בתגובה לדברים שמיוחסים לשר הביטחון בנט, לפיהם ישראל לא תכניס תרופות לעזה, כל עוד החיילים השבויים נמצאים עדיין בעזה. "אני רוצה לנצל את ההזדמנות כדי להעביר שתי מילים לבנט: אנחנו לא זקוקים לשום דבר מהם כעת כדי לטפל בבעיה הזו, ולא זקוקים לעזרתו של בנט או מישהו אחר, אבל אני רוצה לומר בצורה ברורה מאוד: כאשר נזדקק, כשלא יהיו מכשירי הנשמה בעזה - נגרום לכך ש-6 מיליון ישראלים לא ינשמו".

לדבריו, אין שינוי בתנאים שמציב חמאס לעסקת אסירים: קודם על ישראל לשחרר את משוחררי עסקת שליט שנעצרו מחדש. עם זאת הוא הוסיף כי בעקבות משבר קורונה, "יכול להיות שנסכים לוויתור חלקי בעניין השבויים הנמצאים אצלנו, אם ישראל תשחרר אסירים זקנים וחולים וכן אסירות, כמחווה הומניטרית". בעניין האסירים הוא שיגר איום נוסף: "אנחנו בהנהגת חמאס וגדודי אלקסאם עוקבים אחרי מצבם הרפואי של האסירים בבתי הכלא הישראליים. אם ישראל לא תדאג לבריאותם - נבצע מהלכים גדולים".

למרות שחמאס פועלת באופן מצומצם ושחלקים ממנה הוצאו למעין "חל"ת" בגלל המגפה - סינוואר הוא הדמות שמובילה את המערכה בנגיף ברצועה. ההערכה בישראל היא שחמאס ינסה להצית את השטח אם יאבד שליטה במהלך המשבר, זאת מתוך הבנה שהמרחק בין התפרצות משמעותית של המגפה לקריסת הרצועה הוא קצר מאוד. הרציונל של ארגון הטרור הוא להשתמש בנשק כמנוף להשגת מיטות אשפוז ומכונות הנשמה.