ההתבססות האירנית בסוריה בנסיגה, חיזבאללה מגביר את הפעילות בגבול לבנון: בצה"ל סקרו את תמונת המצב בגזרה הצפונית, דיברו על האיומים והתייחסו לתקריות האחרונות בגבול. בצבא אישרו את דברי שר הביטחון לשעבר בנט, שציין שניתן לזהות שאירן מצמצמת את מספר החיילים שלה המוצבים בסוריה, ואמר כי קצב התקיפות נגד הכוחות אירניים בסוריה דוחק אותם החוצה ובטהרן מתלבטים את המשך דרכם לאור הנפגעים הרבים והעלויות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מהסקירה שביצע צה"ל עולה שהלחץ שמופעל על אירן באמצעות אותן פעולות נגד כוחותיה בסוריה חשוב, אך השינוי בסוריה לא יגיע רק באמצעים צבאיים: "יש מגמה וזו הזדמנות מבחינת ישראל".

פירצה בגדר גבול לבנון
הפרצה בגדר שעשו אנשי חיזבאללה בשבוע שעבר | צילום: ללא

עוד צוין כי הנוכחות הרוסית בסוריה לא מצמצמת את הפעילות של ישראל אך הדברים מתנהלים מול הרוסים בזהירות ובתיאום. "אנחנו בודקים לפני כל פעולה שלנו במרחב בשבע עיניים לוודא שאין ביזור פעולה שלהם כדי שלא נפגע בהם", נאמר. "שגיאה תביא נזק גדול - הם כאן כדי להישאר".

בצה"ל גם תיארו פעילות מוגברת של ארגון חיזבאללה על גדר הגבול עם לבנון ואמרו כי פעילי הארגון מסתובבים באזור הגבול במסווה אזרחי - עם מכשירי קשר, אקדחים ומצלמות - ומקיימים סיורים ותצפיות. כך היה בתקרית בשבוע שעבר שבה נורה רועה צאן באזור הר דב, שחדר לשטח ישראל: "הוא היה בסיור איסוף מידע עלינו, היה איתו אדם נוסף עם מכשיר קשר ומצלמה".

כך אוסף ארגון הטרור מידע על ישראל
חיזבאללה מתצפת סמוך לגבול | צילום: דובר צהל, חדשות

ארגון הטרור השיעי חזר להקים תשתיות צבאיות (עמדות, בונקרים ומחסנים) בכפרים שלאורך הגבול, שבהם כל בית שלישי הוא "מתקן" צבאי של חיזבאללה. "אנחנו יודעים שהכפרים קילה ועדייסה – מול מטולה ומשגב עם – הם מרכזי כינוס של הכוחות המיוחדים של חיזבאללה שאמורים לבצע התקפה לשטחנו כשיקבלו את הפקודה, ונערכים בהתאם".

בצה"ל התייחסו לאירוע חיתוך גדר הגבול בשבוע שעבר ואמרו כי היא נחתכה בשלושה מקומות שונים מול יפתח, מטולה וברעם על ידי פעילי חיזבאללה, שהגיעו בחסות הסבך והחשכה ונעלמו מיד אחרי הפעולה. "הם לא היו חמושים, אנחנו הגענו כעבור מספר דקות ושללנו חדירה. אם היינו תופסים אותם בשעת מעשה היינו יורים בהם".

חיילי חיזבאללה בסמוך לגבול
פעיל חיזבאללה בקרבת הגבול | צילום: Nasser Atta

"היה כאן מסר של חיזבאללה – אתם תקפתם לנו פעיל חיזבאללה בגבול סוריה (שלא נהרג) אנחנו הגבנו בגבול לבנון. זאת הייתה תגובה מתחת לרף המלחמה בניסיון לייצר משוואה אל מול מה שהם מייחסים לנו בסוריה".

לשאלה מה בכל זאת יכול להביא את חיזבאללה לבצע פעולה משמעותית מול ישראל או אפילו לפתוח במלחמה, השיבו בצה"ל כי ישנם שני תרחישים - אם תתפתח לחימה בין אירן לארה"ב במפרץ ויהיה איום ישיר על המשטר בטהרן, או שישראל תבצע פעולת שתגבה מחיר מאוד כואב מחיזבאללה, כזה שייאלץ את הארגון להגיב.

"לכן, את התקיפות בסוריה צריך לנהל בשכל ותוך בחינה של כדאיות כל תקיפה ותקיפה. חיזבאללה בסך הכל נזהר מלפעול כי הוא מבין את המחיר שהוא עלול לשלם".