בשבועיים האחרונים מזהים בחיל הים עלייה של עשרות אחוזים בחריגות של סירות הדייגים מעזה ממרחב הדיג המותר - מה שמצריך את ספינות צה"ל להתעמת איתן. מאז תחילת השנה נרשמו כ-70 מקרי ירי של ספינות חיל הים לעבר דייגים פלסטינים ובתיעוד מהימים האחרונים נראה עימות כזה שהסתיים בהשבתת הסירות מעזה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בסרטון נראות מספר סירות דייגים שחצו את המרחב המותר – דרך כוונות ספינת חיל הים, שביצעה ירי לעבר המנועים שלהן על מנת להשביתן. 

"כיום מרחב הדיג הוא הגדול ביותר האפשרי ועומד על מרחק של 15 מייל מהחוף", הסביר אל"מ אמיר גוטמן, מפקד בסיס אשדוד בחיל הים שאנשיו שומרים שלא יהיו חריגות מהמרחב המותר. "הבעיה היא בעיקר באזור הדיג הצפוני, שמאתגר מאוד את חיל הים בשל הצורך לשמור על אסדת הגז ומניעת ניסיונות חדירה ימיים לשטח ישראל".

הוא ציין כי "רוב הדייגים מתנהגים למופת אבל אנחנו מתמודדים עם עליה בעימותים ונאלצים גם לבצע ירי, בעיקר כדי לעצור את מי שלא נשמע לאזהרות. מדובר בעשרות סירות דייג שחורגות מהמרחב המותר. זו תופעה מטרידה מאוד".

פעילות חיל הים מול חופי עזה
פעילות חיל הים מול חופי עזה

"אנחנו בתחילת חודש הרמדאן, זה תמיד חודש רגיש ולמרות שהשווקים בעזה מלאים בדגים נראה שהדייגים הפעם מתנהגים אחרת ומעיזים יותר. אולי זה קשור לעובדה שחמאס אוכף פחות כי אנשיו עסוקים בענייני הקורנה על היבשה", הוסיף אל"מ גוטמן.

לאחרונה החלה עונת הסרדינים והביקוש לדגים צפוי לעלות בתקופה הקרובה, במיוחד בחודש הרמדאן. לדברי ניזאר עיאש, יו"ר איגוד הדייגים בעזה, דייגים רבים מעוניינים לדוג באזור המורשה שמול צפון הרצועה, שם מרוכזות כמויות גדולות של סרדינים וסוגי דגה אחרים.

פעילות חיל הים מול חופי עזה
פעילות חיל הים מול חופי עזה

תחום הדיג הוא עורק החיים העיקרי של 35 אלף איש העוסקים בדייג במסחר. תעשיית הדייג מתבססת על שתי עונות עיקריות - האחת בין החודשים ספטמבר לדצמבר והשנייה בין החודשים אפריל ליוני. חלק גדול מהשלל שמעלים הדייגים בעזה נשלח לגדה המערבית. הרצון לייצא גרם לעליית מחירי הדגים ברצועה, ובחמאס מנסים בשבועות האחרונים להתמודד עם הבעיה ולהוזיל את מחירי הדגים על ידי הגבלות על מכסות הייצוא.

ראש מנהלת התיאום והקישור לרצועת עזה, אל"ם איאד סרחאן: "מנהלת התיאום והקישור לרצועת עזה רואה חשיבות רבה בתחום הדיג בעזה המהווה מקור פרנסה עבור אלפי דייגים ולעשרות אלפי משפחות. אנו נמשיך לפעול בכדי לסייע לדייגים בעזה, ולהוביל תיאומים של הכנסת ציוד דיג וייצוא דגים מרצועת עזה לאיו"ש״.

"חיילי, עובדי וקציני מת"ק עזה, ימשיכו לעשות לילות כימים - במטרה למגר את התפשטות נגיף הקורונה בעזה בכל עת, אנו לא עוצרים לרגע גם בשעה זו. בהזדמנות זו, ברצוני לברך את העולם הערבי ואת הציבור המוסלמי בברכת רמדאן כרים וצום קל. חודש זה אומנם הגיע השנה בתקופה מורכבת, אך אין לי ספק שנזכה לצלוח אותה. אני מאחל לכולכם חזרה מהירה לשגרה ובריאות איתנה"/