שם התוכנית בצה"ל - "שחר הרים": במערכת הביטחון כבר נמצאים בשיא ההכנות להכרזה על הסיפוח. בצבא נכתב מסמך מסווג שכותרתו: "הערכות לצעדים ישראליים חד-צדדיים באיו"ש. היערכות להדרדרות והסלמה בעקבות מתווה טראמפ".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשבוע שעבר נערך דיון משותף לצמרת צה"ל, המנהל אזרחי והשב"כ, והמסמך הזה כולל למעשה הצגה של כל התרחישים האפשריים שאליהם צריך להתכונן: משמירת הסטטוס קוו דרך גל טרור , פיגועי בודדים ועד אינתיפאדה כוללת.

בנימין נתניהו והמלך עבדאללה (צילום: getty images)
איך יגיב לסיפוח? המלך עבדאללה עם ראש הממשלה נתניהו | צילום: getty images

המסמך מנתח גם את השפעת הסיפוח על עזה ועל ירדן: איך יגיב המלך עבדאללה (עצירת הסכם הגז, צמצום התיאום הביטחוני)  ואם חמאס יצטרף (מביצוע פיגועים וירי לדרום ועד ניסיון להשתלט על הגדה).

תוככנית, שלום, מפה, טראמפ
תוכנית השלום של טראמפ: המפה

ההחלטה כמה גדודים לשלוח ליהודה ושומרון וכמה לעזה תתקבל לפי גודל ועוצמת האירועים. צה"ל קונה אמל"ח ייעודי ובכמויות גדולות, למשל אמצעים לפיזור הפגנות אמצעי אל-הרג כמו רימוני גז, כדורי ספוג וגומי.

השורה התחתונה היא שלאף אחד אין מושג מהו מתווה טראמפ. רה"מ לא משתף גם את שר הביטחון. הצבא לא יודע למה הולכים: עוד לא הוצגה לאף אחד מפה ולא לוחות זמנים להחלטה ואין מיקוד לצה"ל למה להתכונן - ולכן נערכים למנעד גדול מאוד של אפשרויות.

בנימין נתניהו מציג את מפת סיפוח בקעת הירדן (צילום: הדס פרוש, פלאש/90 )
בנימין נתניהו מציג את מפת סיפוח בקעת הירדן | צילום: הדס פרוש, פלאש/90

בתוך כך, בחדשות סוף השבוע פורסם לראשונה המסר התקיף שהעבירו מדינות המפרץ לארה"ב: "אור ירוק לסיפוח ישראלי יפגע קשות במאמצים של הממשל לרתום את מדינות המפרץ לתכנית השלום של הנשיא טראמפ ויגרום להם לקחת צעד לאחור".

המדינות המפרץ הבהירו בפני הבית הלבן שמהלך כזה של סיפוח לא רק יפגע קשות ביחסים אלא ישים סוף לניסיונות להתקרבות פומבית בין ישראל, שכולל אפשרות לחתום על הסכמי אי-לוחמה.

דונלד טראמפ מוחמד בן סלמאן  (צילום: רויטרס, רויטרס_)
הנשיא טראמפ ויורש העצר הסעודי, בן סלמאן | צילום: רויטרס, רויטרס_

יוסף אל-עוטייבה שגריר האמירויות בארה"ב שפרסם טור בעברית ב"ידיעות אחרונות", אמר אחרי הפרסום כי "אנחנו רוצים לפנות ישירות לישראלים. ההודעה הייתה: כל ההתקדמות שראיתם, ובגישות המשתנות לגבי ישראל, אנשים מתחילים לקבל את ישראל ומפסיקים להיות עוינים. כל זה יכול להתערער על-ידי החלטה לסיפוח מדיני. אני חושב שחשוב מאוד לוודא שאנשים מבינים איך החלטה כזאת לסיפוח תשפיע על מדינות כמו ירדן, מצרים ומדינות נוספות".