טקס סיום קורס טיס 180: בבסיס חיל האוויר בחצרים נערך הערב (חמישי) טקס סיום קורס הטיס. 40 חניכים סיימו את המסלול הארוך, בן שלוש השנים, לעיני משפחותיהם בלבד וללא אורחים נוספים, בצל הנחיות הקורונה. אחרי שכבר קיבלו את דרגות הקצונה, בטקס היום – שכלל את המופע האווירי בגרסה מצומצמת – קיבלו החניכים את כנפי הטיס.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הטקס התקיים בסימן 100 שנה להקמת "כוח המגן העברי" – בראשו ארגון "ההגנה" שהוקם החודש לפני 100 שנים בדיוק. השתתפו בטקס נשיא המדינה, ראובן ריבלין, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, רה"מ החליפי ושר הביטחון, בני גנץ, הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, ומפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין.

הנשיא ריבלין היה הראשון לנאום בטקס. הוא אמר: "על מגרש המסדרים עומדים היום עשרות בודדות של מופלאות ומופלאים, נבחרת מובחרת של ישראלים וישראליות. עברתם את כל המשוכות, נגעתם בכחול הרקיע והוכחתם שבשבילכם גם השמיים הם לא הגבול. לרגע הזה חיכיתם. מזל טוב לכם, מזל טוב לנו שאתם בנינו ובנותינו".

נתניהו: נכריז על שיתוף פעולה עם איחוד האמירויות

במהלך נאומו של ראש הממשלה בטקס מסדר הכנפיים, הכריז נתניהו על שותפה בינלאומית מפתיעה למאבק בנגיף הקורונה: "בעוד דקות יכריזו שרי הבריאות של איחוד האמירויות וישראל על שת"פ במאבק בקורונה", הצהיר נתניהו.

"שיתוף הפעולה הזה יהיה בתחומי המחקר והפיתוח והטכנולוגיה", הצהיר ראש הממשלה. "בתחומים שישפרו את הביטחון הבריאותי באזור כולו. זוהי תוצאה של מגעים ממושכים ואינטנסיביים בחודשים האחרונים. זה יביא ברכה לרבים באזורנו. ככל שאנו חזקים יותר, ככל שאנו עוצמתיים יותר כך אנו מרתיעים את אויבינו ומקרבים את ידידינו".

נתניהו בטקס סיום קורס טייס (צילום: דובר צה"ל)
נתניהו בטקס סיום קורס טיס | צילום: דובר צה"ל

ראש הממשלה נתניהו התייחס בנאומו גם למתיחות עם אירן, ולמאבק המתמשך בשמי סוריה: "אנחנו פועלים כל הזמן נגד הנסיונות של אירן וגרורותיה להתבסס בסוריה. צבא אירן חייב לעזוב את סוריה".

ראש הממשלה החליפי, שר הביטחון בני גנץ שנמנה גם הוא ברשימת הנואמים בטקס סיום קורס טיס, העביר מסר מאיים לאירנים: "נקדים ונפגע בכם, קרוב או רחוק מגבולותינו. לא נאפשר לפגוע בגבולות ישראל ונדאג שלאירן לעולם לא יהיה נשק גריעיני שיפר מאת היציבות במזרח התיכון ובעולם כולו".

בני גנץ בטקס סיום קורס טייס (צילום: דובר צה"ל)
בני גנץ בטקס סיום קורס טייס | צילום: דובר צה"ל

"בזכותכן נזכה בצבא חכם יותר, ומגוון יותר"

"יקירותיי המפקדות", כך פנה הנשיא ל-3 הנשים שיקבלו היום כנפיים. "בימים אלה, בהם נשים עדיין נאבקות על הזכות לקבל הזדמנות לשרת בכל חלקי צה"ל, השגיכם משמח במיוחד. אתן שעבדתן קשה, צלחתן את כל המשוכות והגעתן הטובות שבטובים. אני יודע שכאן ביציע ובבתים ברחבי הארץ צופות בכן עכשיו ילדות שבזכותכן יעזו לחלום רחוק - ויגיעו. בזכות חלומות שכאלו ובזכות היכולות שלכן אנחנו נזכה בצבא חכם יותר, מגוון יותר".

הנשיא ריבלין בטקס סיום קורס טייס (צילום: דובר צה"ל)
נשיא המדינה ריבלין | צילום: דובר צה"ל

40 חניכים סיימו את קורס הטיס – רק 3 מהם נשים. הטקס המסורתי הותאם הפעם להנחיות הקורונה, ומשתתפים בו משפחות המסיימים בלבד. המופע האווירי מצומצם והטקס הועבר בשידור חי כדי לאפשר לקרוביהם של משתתפי הקורס להשתתף בו מרחוק.

הנשיא ריבלין התייחס בדבריו גם ליציע הריק יחסית שניצב מול רחבת המסדרים: "אלה אינם ימים של שגרה. בוודאי דמיינתם קול תשואות עוצמתי בוקע כאן מהיציעים. אותו קול אכן מגיע לכם אך ימי המאבק בקורונה מחייבים אותנו לעשות כל מה שניתן על מנת להימנע מתחלואה ולהיאבק בהבכל האמצעים העומדים לרשותנו".