ביום שלישי הקרוב יגיע מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו לביקור חריג ומהיר בישראל. הוא ביקש לראות רק את ראש הממשלה ואת ראש המוסד יוסי כהן, והשאלה האם ייפגש גם עם גני גנץ טרם ברורה. ככל הנראה, ישנם לחצים בסביבת גנץ לקיים פגישה שטרם אושרה על ידי האמריקנים).

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 
 
במרכז הפגישה יהיו אירן ועסקת המאה. גורם בכיר בישראל הסביר שבאזור מתחוללים שינויים משמעותיים, שמקרינים על מצבה של ישראל. הראשון, לדבריו, הוא מצבה של אירן בסוריה. "נדמה שהם נדחקים לאט לאט. עוד מוקדם לשמוח, אבל הם לא מצליחים להרים את המשימה בלי קאסם סולימאני".

הפעילות שמיוחסת נושאת פרי; על פי פרסומים זרים חיל האוויר שילש את כמות התקיפות שביצע על מטרות של אירן וחיזבאללה בשבועות האחרונים. ישראל מצידה, נערכת לניסיונות נקמה מצד אירן, ולאפשרות שתנסה לירות רקטות משטח סוריה או טילי שיוט ממערב עירק לעבר מטרות אסטרגיות בישראל.

הניסוי האירני בפאג'ר 4 (צילום: הצבא האירני)
הניסוי האירני בפאג'ר 4 | צילום: הצבא האירני

מערכת הביטחון עקבה בסוף השבוע אחרי ניסוי שביצעו משמרות מהמפכה ברקטה מסוג פאג'ר 4. הפעם, בוצעה הטלה של הרקטה המדויקת ממטוס קרב - דבר שעשוי להקשות על היירוט שלה בידי מערך ההגנה האווירי בחיל האוויר. מהלך נוסף שמטריד את ישראל הוא החלטת המשטר הסורי להעביר שטחים במזרח סוריה לידי האירנים - כדי שיחפשו בהם נפט תמורת נתחים גדולים מההפקה.

אמש, צייץ חמינאי, מנהיגה הרוחני של אירן ציוג חריג. "אנחנו לא נגד מהלכים דיפלומטיים ראויים ורציונליים, בין אם זה בתחום הדיפלומטי, או בתחום הפוליטיקה הפנימית". האם הוא רומז על משהו שמתבשל מאחורי הקלעים? חמינאי השתמש בביטוי "גמישות הרואית"; גמישות הכרחית בהזדמנויות מסוימות, כי זה מועיל מאוד.

הניסוי האירני בפאג'ר 4 (צילום: הצבא האירני)
הניסוי האירני בפאג'ר 4 | צילום: הצבא האירני

הנושא השני שעל הפרק הוא עסקת המאה‏. ארצות הברית מקיימת מגעים מואצים עם ישראל כדי לקדם את יישום הסעיפים בתכנית "עסקת המאה", כדי לבצע את סיפוח ההתנחלויות ובקעת הירדן. גורמים מדיניים בירושלים מזהים חלון הזדמנויות להשלמת תהליך הסיפוח - לפני הבחירות לנשיאות ארה"ב.

הניסיון להוביל מהלך מדיני בבקעה מעלה את המתיחות ברחבי יהודה ושומרון. בפיקוד מרכז התקיימו השבוע דיונים לקראת האפשרות שהלחץ הפלסטיני יתבטא בעלייה בניסיונות לבצע פיגועים ברחבי יהודה ושומרון. במקביל, נערכים בצה"ל לתגבר כוחות במידת הצורך.