מפקד פיקוד הדרום, האלוף הרצי הלוי, התייחס בריאיון לחדשות 12 לאפשרות של התפרצות קורונה ברצועת עזה ולחשש מהסלמה בצל המשבר. "אם תתפרץ שם קורונה בהיקף נרחב, יהיה קשה לעזה להתמודד", אמר. "למנוע את התפרצות הקורונה בעזה זה אינטרס ביטחוני שלנו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשו

האלוף הלוי הוסיף: "מגפה כמו זו לא רואה גדר או חומה. לכן אנחנו מאפשרים לארגונים בינלאומיים להכניס ציוד לתוך עזה - כדי שידעו להימנע ממגפה וכן להתמודד עם אחת כזאת אם יש התפרצות".

התנהלות היחידות הלוחמות בצה"ל בזמן משבר הקורונה שיפרה בצורה משמעותית את המוכנות בגבול הרצועה. יותר כוחות פרוסים, יותר מהם מפוצלים לאורך הגבול. מוכנים חזק יותר מול איום החדירה לשטח ישראל. הצבא עוסק כעת הרבה בשמירה על הכשירות, בהגנה על האזרחים וגם בהיערכות להסלמה.

האלוף הלוי לא הוציא מכלל אפשרות שחמאס ינסה לאתגר את ישראל בימי הקורונה. "אני חושב שזו הטעות הגדולה שחמאס יכול לעשות אם תהיה התפרצות רחבה ברצועה", אמר. "חמאס לא נוטה לקחת אחריות אזרחית על כישלונות. אם חמאס ינסה להפעיל סחטנות טרור בגלל קורונה, עזה תפסיד פעמיים. התגובה שלנו תהיה תגובה מאוד ברורה". 

לדבריו, "אנחנו יודעים להתמודד עם האתגר של עזה ולתקוף קשה מאוד ביחס שהוא לא בפרופורציה למה שיודעים לעשות בצד השני - גם הם יודעים את זה".

מפקד פיקוד הדרום התייחס גם למשא ומתן להשבת השבויים והנעדרים מרצועת עזה: "יש לנו חובה מוסרית להחזיר את שני חללי צה"ל הדר גולדין ואורון שאול ז"ל. אני לא חושב שכישלון הדבר הזה מביא להסלמה".