לקראת סגר נוסף ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל? למרות המלצת משרד הבריאות, הנטייה של ראש הממשלה היא לא לקיים סגר בגלל לחץ שמופעל עליו בעקבות החשש שמשפחות שכולות לא יוכלו לעלות לקברי יקריהן. הפתרון המסתמן הוא שבשבוע הקרוב רק המשפחות הגרעיניות של הנופלים יוכלו לעלות לבתי העלמין הצבאיים, בתיאום עם המשטרה והצבא שיכווינו אותן וידאגו למנוע התקהלויות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשעה 14:30 יקיים ראש המשלה נתניהו דיון עם אנשי משרד הביטחון, אגף כוח אדם בצה"ל ויו"ר יד לבנים אלי בן שם שבו ידונו בפרטי המתווה. הפתרון המסתמן, כך מאמינים הגורמים שעוסקים בנושא, יאפשר מצד אחד למשפחות השכולות לעלות לבתי העלמין באופן מדורג ומצד שני ימנע התקהלויות ביום הזיכרון עצמו.

אלי בן שם, ארכיון (צילום: יח"צ)
יו"ר ארגון יד לבנים אלי בן שם | צילום: יח"צ

תמי שלח, יו"ר ארגון אלמנות ויתומי צה"ל, התייחסה להחלטה המסתמנת: "ההצעה לפקוד את בתי העלמין בימים הקרובים באופן מצומצם אמנם עשויה לתת מענה חלקי למצוקה, אך יחד עם זאת, אני שבה וקוראת למשפחות השכולות להימנע מלהגיע לבתי העלמין השנה בשל החשש מהתפרצות נוספת של נגיף הקורונה. עלינו לשמור על החיים מתוך תקווה לשוב במהירות ובבריאות לשגרה מלאה".

תמי שלח, יו"ר ארגון אלמנות ויתומי צה"ל (צילום: עופר חג'יוב)
צילום: עופר חג'יוב

על רקע הודעת נתניהו כי אירועי יום הזיכרון ישנו את אופיים בשל מגפת הקורונה, פנה אליו לאחרונה יו"ר ארגון יד לבנים אלי בן שם והתריע מפני עימותים פיזיים בבתי עלמין צבאיים. "השנה לצערנו זו הפעם הראשונה מאז קום המדינה שבתי הקברות הצבאיים יהיו ריקים", כתב בן שם לנתניהו - וגם לרמטכ"ל, למנכ"ל משרד הביטחון ולראש אגף הנצחה ומורשת. "הטקסים למעט הטקס בהיכל הזיכרון ובכותל בוטלו כולם", הוסיף.

עוד סיפר בן שם במכתבו לראש הממשלה על "פניות של הורים שאיימו להתאבד על קבר הבן ואיומים רבים. אני סבור שיש לעשות הכל על מנת שלא לראות מחזות קשים אלו ביום הזיכרון, היום הקשה ביותר בשנה לציבור המשפחות".

ישראל מרכינה ראש (צילום: חדשות)
יום הזיכרון בשנה שעברה | צילום: חדשות

בשל מצוקת המשפחות השכולות, דרש בן שם את התערבותו של נתניהו: "חשבתי שעל מנת שנמנע ממראות קשים ביום החשוב הזה ועל מנת שנמנע מעימותים בין משפחות שכולות למשטרה וכוחות הביטחון יש לצאת כבר בקמפיין הסברה נרחב לציבור, שלך ראש הממשלה יחד עם הגורמים המוסמכים וארגון יד לבנים".