הטלוויזיה הסורית דיווחה אמש (שלישי) על מתקפה אווירית של צה"ל בדרום-מזרח המדינה, באזור פרברי מחוז א-סווידא ובמחוז דיר א-זור שבמזרח המדינה. בנוסף, דווח כי מערכות ההגנה האווירית של הצבא הסורי הופעלו במחוז חמה במערב המדינה ומיד לאחר מכן הצבא הסורי פרסם שמטוסי קרב ישראליים תקפו בכמה בסיסים צבאיים במחוז. בתקשורת הערבית דווח כי 5 מאנשי מיליצות פרו-אירניות ו-2 חיילים סוריים נהרגו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

גורם בצבא הסורי מסר לתקשורת המקומית כי "גורם אווירי עוין שיגר מספר טילים לעבר מתחמים צבאיים סוריים באזור קאבאיי, מערבית לדיר א-זור ולפרברי א-סוחנה. במקביל, הותקף מתחם צבאי נוסף, ככל הנראה מחסן תחמושת, סמוך לעיר א-סווידא שם נהרגו 2 לוחמים ו-4 נוספים נפצעו. המבנים ניזוקו. בארגון הזכויות הסורי דווח כי 5 פעילי מיליצות פרו-אירניות נהרגו בתקיפה בדיר א-זור, אחרים נפצעו באורח קשה ונהרס אחד מבסיסיהם.

מאוחר יותר, דווח בסוריה כי במערב המדינה הופעלו מערכות הנ"מ כדי להגיב ל"מטרות עוינות" בשטח האווירי שמעל העיר חמה. זאת, לפי הצבא הסורי, בשל תקיפה אווירית של מטוסי קרב ישראליים במוצבים בסלאמיה ובסאבורה שנמצאות במחוז חמה.

בימים האחרונים פורסם רצף דיווחים לפיו המיליציות הפרו-אירניות העבירו את פעילותם לבסיסים חדשים במחוזות הדרומיים של המדינה, בחסות יחידות של צבא אסד. בדיווח על התקיפה ברשת הטלוויזיה אלערביה נטען שרק הבוקר הגיע משלוח נשק גדול מאירן למחוז א-סווידא. ככל הנראה, האתרים שבהם אירן מייצרת טילים קרוב לחמה - הושמדו לחלוטין. עוד פגיעה אותרה במתקנים שבהם השתמשה אירן לעצב טילים. 

תקיפה ישראלית בסוריה
תקיפה בסוריה שיוחסה לישראל. ארכיון

התקיפות בוצעו כך שארבעה מקומות בסוריה הותקפו בזה אחר זה בהפרש של כמה שעות. התקיפה החלה בשעה 21:30 בערב. בתחילה התמקדה באיזור דיר א-זור, כמה שעות לאחר מכן במחוז חמה שבמערב המדינה. מדובר במקומות שהמרחק ביניהם הוא מאות קילומטרים. 

גורמים מודיעניים אזוריים אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי המתקפה הזו היא "חלק ממלחמת צללים, שמתנהלת באישור הממשל האמריקני, והיא ביטוי של המדיניות האנטי-אירנית בוושינגטון". אותם גורמים טענו שהמלחמה השקטה הזו הצליחה בשנתיים האחרונות לחתור תחת כוחה הצבאי של אירן, מבלי לגרור הסלמה.

תקיפה בסוריה
תקיפה בסוריה

בתחילת חודש יוני דיווח מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, המזוהה עם האופוזיציה בסוריה, כי כלי טיס בלתי מזוהים תקפו אתרים של המיליציות הפרו-אירניות. על פי הדיווח, 12 פעילים נהרגו וכלי רכב ותחמושת הושמדו. עוד נטען, כי שלושה ימים לפני האירוע אותן מיליציות תגברו את הכוחות שלהן באזור.

הבסיס שהותקף ממוקם גם הוא בפרבר המזרחי של דיר א-זור שליד עירק, בדומה לאזור שהותקף הערב. באותה תקיפה כל 12 ההרוגים היו פעילים עירקים ואפגנים, שלחמו בשורות המיליציות הפרו-אירניות, כך לפי הדיווח. 

מספר ימים קודם לכן דווח בתקשורת הסורית כי בוצעה תקיפה באזור העיר חמה שבמערב-מרכז סוריה. גם בתקיפה הזו דווח שמערכות ההגנה האווירית הופעלו והתקיפה בוצעה, לטענת הסורים, על ידי חיל האוויר הישראלי סמוך לעיר מסייף. 9 בני אדם נהרגו במתקפה הזו, על פי הדיווחים.

הרמז של שר הביטחון לשעבר

לקראת סוף חודש אפריל דיווחה סוכנות הידיעות הסורית סאנא כי מערכות ההגנה האווירית בסוריה הופעלו בעקבות תקיפה ישראלית, שהגיעה מהמרחב האווירי הלבנוני. בדיווח נטען כי מרבית הטילים יורטו, אך פעילי מיליציות ו-3 אזרחים נהרגו במתקפה, ביניהם ילד. יממה לפני אותו דיווח רמז שר הביטחון דאז, נפתלי בנט: "נמשיך לדחוק את אירן מסוריה, אתם תראו".

גורמים בכירים בשב"כ בהתבטאות נגד שר הביטחון בנט (עיבוד: פלאש/90 )
בנט רמז: "עברנו מבלימה - לדחיקה החוצה" | עיבוד: פלאש/90

עוד אמר אז בנט: "תהיו עם אוזניים ערניות לדברים - ואתם תראו או תשמעו. לא רק שאנחנו ממשיכים לבלום את ההתבססות האיראנית בסוריה, אנחנו עברנו חד משמעית מבלימה לדחיקה החוצה. במקביל (לעיסוק היחידות המיוחדות של צה"ל במשבר הקורונה) - לא ינום ולא יישן צה"ל. אני קובע, זה ביתר שאת, בעוצמות שלא ידענו בעבר, וזה מצליח".