סיפוח בנסיגה: ישראל העבירה מסר לראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, לפיו הסיפוח לא צפוי לכלול את בקעת הירדן. ל-N12 נודע הבוקר (שישי) ממקור פלסטיני בכיר ברמאללה, כי המסר עבר דרך ירדן, לאחר פגישת ראש המוסד יוסי כהן עם המלך עבדאללה השני.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מן המסר הישראלי משתמע שהסיפוח יהיה מוגבל לשניים או שלושה גושי התיישבות - שלא פורט היכן יהיו. קרוב לוודאי שגוש עציון, וייתכן שגם מעלה אדומים, ייכללו במהלך. ראש המוסד ביקר בירדן בין היתר ברקע הפרסום במהדורה המרכזית בשבוע שעבר, לפיו גנץ יסכים לסיפוח רק אם המהלך יגובה בתיאום בינלאומי – בדגש על ירדן ומצרים.

בתוך כך, משבר חריף פרץ בעניין הסיפוח בצמרת הרשות הפלסטינית. אחרי שורה ארוכה של ישיבות מרתוניות בהנהגת פת"ח ואינספור הצהרות פומביות, הלילה הורה אבו מאזן לראש ממשלתו מוחמד שתאיה להפסיק לחלוטין להתערב בעניינים מדיניים.

שדמות מחולה בבקעת הירדן
שדמות מחולה בבקעת הירדן | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

אבו מאזן דורש משתאיה, שניסה באחרונה להבליט את עצמו כמוביל ההתנגדות לסיפוח, להתמקד אך ורק בהגשת השירותים לאוכלוסייה. אבו מאזן כועס על שתאיה שלא תיאם איתו כמה מן ההכרזות שהשמיע באחרונה, לרבות הודעתו כי התגובה המיידית לסיפוח תהיה הצהרת עצמאות פלסטינית, אימוץ חוקה והקמת מועצה חוקתית.

הצעות אלה של שתאיה נפסלו על-ידי הוועד הפועל של אש"ף. נוסף לכך, זועם אבו מאזן על ששתאיה נמנע מלדחות על הסף הצעות של מתווכים אירופיים שהציעו דרכים לחידוש הסיוע הכספי של ישראל לרשות.

בעבר סוכם כי מדי חודש תעביר ישראל לרשות סכומים של עד כ-800 מיליון שקלים לחודש על חשבון גביית המסים והמכסים. הרשות מסרבת לתאם את העברת הכספים עם ישראל, ועל כן ההעברה לא מתבצעת והרשות נתונה בקשיים גדולים בנוגע לחלוקת משכורות ליותר מ-100 אלף עובדי מדינה ואנשי מנגנוני הביטחון.