יומיים לאחר שהובא למנוחות, סימני חפירה התגלו אמש (חמישי) בחלקת קברו של סמ"ר עמית בן יגאל ז"ל בבית העלמין הצבאי בבאר יעקב. מצה"ל נמסר כי המשפחה עודכנה מיד ואביו הגיע לבית העלמין מלווה בגורמי הצבא. בדיקת נציגי הרבנות הצבאית במקום העלתה כי כבוד המת לא חולל, לא נגרם נזק לארון ודבר לא נלקח מהקבר. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בעקבות האירוע החריג, הוחלט כי הלילה תתבצע אטימה של הקבר, ועד לסיום התהליך תועמד שמירה של חיילי חטיבת גולני באזור בית העלמין. צה"ל והמשטרה פועלים לחקירת האירוע ובירור הנסיבות. "יש לגנות בתוקף כל פגיעה בכבוד חללי צה"ל", נכתב בהודעת הצבא. לפי שעה בית העלמין מוגדר כשטח צבאי סגור ולא מתאפשרת כניסת אזרחים.

קברו של סמ"ר עמית בן יגאל
קברו של סמ"ר עמית בן יגאל, היום אחה"צ

מבירור ראשוני של האירוע עולה כי היום בשעות הערב אזרח שהגיע לבית העלמין לפקוד את קברו של קרוב משפחתו שם לב שמישהו "התעסק" עם קברו הטרי של בן יגאל ז"ל. האזרח הבחין בסימני חפירה ובפרחים שהושלכו הצידה, והקבר שהוקם רק שלשום נראה בעיניו מבולגן מדי.

עקב חששו שמישהו ניסה לחלל או להשחית את הקבר, דיווח האזרח למוקד המשטרה ובעקבות זאת הוזעקו כוחות רבים למקום. גורמי משטרה המעורים בחקירה סיפרו ל-N12: "הקפיצו בלשים וכוחות גדולים של המשטרה, החלו בסריקות ובחיפוש אחר מצלמות אבטחה והקפיצו מיד צוות של מז"פ שהחל לחפש ממצאים".

חיילי גולני הגיעו לבית העלמין

עמית בן יגאל לוחם צה"ל שנהרג ליד ג'נין (צילום: באדיבות המשפחה)
צילום: באדיבות המשפחה

לפי אותם גורמים, קיימת באזור היסטוריה של אנשים מעורערים בנפשם שמסתובבים בבתי העלמין ומעת לעת גם משחיתים קברים. "בעבר היו תלונות דומות כאלה", ציין גורם במשטרה. "אחד הכיוונים הוא לנסות ולהגיע לאנשים שנחקרו או נעצרו בעבר בחשד להשחתת קברים". במרחב שפלה הקימו צוות מיוחד שמנסה להגיע אל חשודים פוטנציאליים ולבחון זאת.

בארגון זק"א הביעו זעזוע בעקבות המקרה. יו"ר הארגון, יהודה משי זהב, מסר: "כל פגיעה בכבוד המת הינו מעשה נפשע. ופגיעה בכבוד המת של חלל צה"ל שנרצח על קידוש השם בהגינו על עם ישראל היא חמורה פי כמה וכמה. אני בטוח שצה"ל ומשטרת ישראל עושים הכל לחקירת האירוע החמור".

ראש מועצת באר יעקב, ניסים גוזלן, מסר בהודעה לתושבים: "בשם מועצת באר יעקב ובשמכם תושבים יקרים, אני שולח חיבוק לברוך ונאוה הורי הלוחם ולבני משפחתו. נעשה את הכול על מנת לשמור על כבוד חיילינו חללי צה"ל ונפעל להנצחת זכרם".

לאחר שנכח בזירת האירוע הוסיף גוזלן: "בשעה 19:00 בערב הוקפצתי לבית העלמין עקב תזוזות ליד הקבר שחברא קדישא זיהו. הקפצנו את המשטרה, צבא והרבנות הצבאית ויחד כולם חששנו שלא יהיה מדובר בחילול הקבר. ראינו שהוציאו משם את העפר ושאת הזרים הניחו בצד – והבנו שכנראה היה כאן אירוע. המשטרה באה וחקרה, ואנשי הרבנות הצבאית באו כדי לוודא שלא היה חילול של הקבר. המשפחה הגיעה, האבא הוזעק למקום ודיברנו איתו והרגענו אותו. הוא ראה שהכל בסדר ושלא היה חילול של הקבר או של ארון הקבורה. המשטרה יצאה לטפל באירוע וכרגע לא נעצר חשוד, ונכון לעכשיו אנחנו נותנים למשטרה לעשות את העבודה. כרגע זה נראה כמו מקרה של תימהוני, לאחר שבהתחלה חשבנו שעשוי להיות מדובר באירוע לאומני חלילה או משהו כזה – אבל שללו את זה. הכל בסדר והמשטרה תחפש את החשודים. הקבר נאטם וסיימו את כל העבודות, מבחינת האירוע בשטח – האירוע הסתיים".

ממשרד הביטחון נמסר: "אנשי היחידה להנצחת החייל במשרד הביטחון שוהים בחלקת הקבר של סמ"ר עמית בן יגאל ז"ל, מאז היוודע האירוע ומטפלים בחלקת הקבר יחד עם הרבנות הצבאית. משרד הביטחון מביע זעזוע ושאט נפש מהמעשה. אגף משפחות, הנצחה ומורשת מלווה את משפחת בן יגאל ויעניק לה את כל התמיכה והסיוע הנדרשים".

המצוד אחר המחבל שיידה אבן על הלוחם עמית בן יגאל (צילום: נאסר איסתייה, פלאש 90)
כוחות צה"ל במצוד אחר המחבל | צילום: נאסר איסתייה, פלאש 90

בן יגאל ז"ל, בן 21 מרמת גן, נהרג ביום שלישי האחרון במהלך פעילות מעצרים של סיירת גולני בכפר יעבד, לאחר שנפגע מאבן שהושלכה מגג אחד הבתים ופגעה בפניו. במערכת הביטחון עושים מאמצים רבים על מנת לאתר את הרוצחים ובלילה שאחרי המקרה נכנסו כוחות צה"ל לכפר והחלו לאסוף מודיעין על מיקומם של המפגעים.

בעקבות התפתחות בחקירה, נכנסו שוב הלוחמים לבית שממנו נזרקו הבלוקים, ביצעו בו סריקות ואספו ממצאים בניסיון להגיע למפגעים. צה"ל ביצע גל מעצרים רחב בכפר וייתכן שבין העצורים נמצא המחבל שאחראי למותו של בן יגאל. במערכת הביטחון מעריכים כי היו שלושה מחבלים על הגג, ולפחות אחד מהם השליך את האבן.