אתמול, עם הצגת המגבלות וההקלות החדשות, הודיע ראש הממשלה נתניהו כי אירועי יום הזיכרון ישנו את אופיים, בשל החשש להתפרצות מחודשת של מגפת הקורונה. עם זאת, קיים חשש שלא כל קרוביהם של הנופלים ייענו להנחיות: יו"ר ארגון יד לבנים, אלי בן שם, פנה לאחרונה לראש הממשלה נתניהו והתריע מפני עימות פיזי בבתי עלמין צבאיים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"השנה לצערנו זו הפעם הראשונה מאז קום המדינה שבתי הקברות הצבאיים יהיו ריקים", כתב בן שם לנתניהו – וגם לרמטכ"ל, מנכ"ל משרד הביטחון וראש אגף הנצחה ומורשת. "הטקסים למעט הטקס בהיכל הזיכרון ובכותל בוטלו כולם", הוסיף.

בן שם התריע על התסיסה בשטח: "בעקבות הנחיית שר הביטחון נפתלי בנט על ביטול הטקסים וההנחיה שלא להגיע לבתי העלמין הצבאיים ביום הזיכרון אנו מקבלים מאות פניות של משפחות שלא מקבלות את רוע הגזרה ומאיימות להגיע ולהיכנס בכוח לבתי העלמין".

עוד סיפר בן שם על "פניות של הורים שאיימו להתאבד על קבר הבן ואיומים רבים. אני סבור שיש לעשות הכול על מנת שלא לראות מחזות קשים אלו ביום הזיכרון, היום הקשה ביותר בשנה לציבור המשפחות".

אלי בן שם, ארכיון (צילום: יח"צ)
אלי בן שם | צילום: יח"צ

בשל כך דרש בן שם את התערבותו של נתניהו: "חשבתי שעל מנת שנמנע ממראות קשים ביום החשוב הזה ועל מנת שנמנע מעימותים בין משפחות שכולות למשטרה וכוחות הביטחון יש לצאת כבר בקמפיין הסברה נרחב לציבור, שלך ראש הממשלה יחד עם הגורמים המוסמכים וארגון יד לבנים".

בנאומו אמר נתניהו אתמול: "בשבוע הבא יחלו ימי הזיכרון והתקומה הלאומיים. אירועי הזיכרון הפעם לא יהיו עם קהל, כך גם לגבי אירועי יום העצמאות. אבל גם בתנאים הללו נניף בגאון את דגל המדינה".