הנתק בין ישראל לרשות הפלסטינית: אחרי שהחלטתו של אבו מאזן נכנסה לתוקף, כוחות הביטחון הפלסטיני נסוגו הבוקר (שישי) מאבו דיס, עיזריה ועמדות נוספות ליד ירושלים שם פעלו בתיאום עם ישראל. הם הודיעו לכל דרגי התיאום על הפסקת הקשר עם הכוחות הישראלים. גם ראש ממשלת ירדן,עומר אל-רזאז, התייחס למשבר ומוקדם יותר הבוקר והאשים את ישראל בניסיון לבצע את הסיפוח בזמן שהעולם עסוק במאבק בנגיף הקורונה. בנוסף, סאיב עריקאת אמר כי הרשות עדכנה את וושינגטון באופן ישיר על הפסקת התיאום, הביטחוני והמודיעיני עם ישראל ועם האמריקנים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אשתייה, עודכן על ההחלטה שקיבל אבו מאזן ואתמול בשעות הערב הוא נפגש עם ראשי מנגנוני הביטחון הפלסטיני ועדכן אותם. סאיב עריקאת, בכיר ברשות, אמר כי הפלסטינים הקפיאו את התיאום הביטחוני והמודיעיני מול הישראלים וכך גם מול ה-CIA. עוד אמר עריקאת כי ההנהגה עדכנה את וושינגטון באופן ישיר על הצעד.

עריקאת: דורשים מדינה בגבולות 67' (צילום: רויטרס, חדשות)
עריקאת: הודענו לאמריקנים על הפסקת התיאום הביטחוני | צילום: רויטרס, חדשות

העיתונאי הפלסטיני, נאסר אל-לחאם, המקורב למוקטעה הסביר כי המשמעות של הדבר זה שהתקשורת היחידה שתתקיים בין ישראל לפלסטינים תיעשה רק סביב מקרים הומניטריים ודרך הצלב האדום.

"לא נסכים לשום סיפוח בשום פנים ואופן, ואם זה יקראה זאת תהיה הזדמנות מבחינתנו לבדוק מחדש את היחסים האלו - בכל המישורים שלהם", אמר ראש ממשלת ירדן. "אנחנו לא נהיה פזיזים, לא נקדים את המאוחר, אך אנו נתנגד לכך. המלך כבר זמן מה אומר למנהיגים, שהעולם יהיה אחראי לכך שחס וחלילה ניצור מדינה גזענית".

אתמול בשעות הערב נכנסה לתוקפה החלטתו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לעצור את שיתוף הפעולה - גם הביטחוני וגם האזרחי - בין הרשות לישראל, זאת בעקבות ההצהרות של ישראל על הכוונה לספח אזורים מיהודה ושומרון. המשמעות היא ששיתופי הפעולה והתיאום הביטחוני והמודיעיני בין צה"ל לבין מנגנוני הביטחון הפלסטיני נעצר החל מאתמול בשעות הערב.

בנימין נתניהו והמלך עבדאללה (צילום: getty images)
בנימין נתניהו והמלך עבדאללה | צילום: getty images

גם שיתוף הפעולה אל מול המנהל האזרחי ייפסק. המנהל מטפל בתיאומים השונים בין ישראל לרשות. גורמים ביטחוניים בישראל הזהירו כי עצירת שיתוף הפעולה עלולה להביא להידרדרות ולהסלמה ביטחונית.

הפצצה של אבו מאזן: "לא מחוייבים עוד לביצוע ההסכמים" 

גם ביום שלישי האחרון הטיל יו"ר הרשות פצצה כשהודיע שהרשות הפלסטינית החליטה להתנער מכל ההסכמים החתומים עם ישראל וארה"ב - כולל ההסכמים הביטחוניים. בנאום שנשא ברמאללה הדגיש אבו מאזן: "על ישראל החל מרגע זה לקחת אחריות ככוח כובש על השטחים הפלסטינים בהתאם לחוק הבינלאומי". 

אבו מאזן (צילום: שי פרנקו,רויטרס)
יו"ר הרשות אבו מאזן | צילום: שי פרנקו,רויטרס

 "סיפוח שטחים מהגדה המערבית לישראל הוא ביטול הסכם אוסלו", אמר אבו מאזן, "על שלטון הכיבוש לשאת במלוא האחריות וההתחייבויות כלפי הקהילה הבינלאומית ככוח כיבוש. אנו לא מחוייבים עוד לביצוע ההסכמים עם ישראל, ובכלל זה הביטחוניים. אנו מדגישים את מחויבותנו לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני על בסיס פתרון של שתי מדינות".