במקביל למצוד אחר המחבלים מכפר יעבד - לוחמי צה"ל מיחידת דובדבן פעלו במחנה הפליטים אל פוואר שמדרום לחברון ועצרו מבוקש שתכנן להוציא לפועל פיגוע כבר בימים הקרובים. במהלך הפעילות התפתחו עימותים בין תושבי הכפר לחיילים, ובתקשורת הפלסטינית דיווחו שנער בן 14 נהרג מאש צה"ל וחמישה בני אדם נוספים נפצעו.‎ 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

על פי הודעת דובר צה"ל, במהלך הפעילות במחנה הפליטים התפתחה הפרת סדר אלימה, שבמהלכה מחבלים השליכו אבנים וסלעים, בקבוקי תבערה ומטענים לעבר הכוחות. כמו כן, נשמעו קולות ירי במרחב. הלוחמים הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי חי. כתוצאה מיידוי האבנים אחד הלוחמים נפצע קל. עוד מסרו בדובר צה"ל כי "מוכרת טענה על פלסטיני הרוג ועל מספר פלסטינים פצועים".

 

דיווח פלסטיני: נער בן 14 מאל פאוור נהרג מאש צה"ל (צילום: כלי תקשורת פלסטינים)
דיווח פלסטיני: נער בן 14 מאל פאוור נהרג מאש צה"ל | צילום: כלי תקשורת פלסטינים

באותו הזמן נמשכו כל העת הסריקות אחר המחבלים מכפר יעבד, שם נרצח אתמול עמית בן יגאל ז"ל, לוחם גדס"ר גולני, בן 21 מרמת גן. במהלך הפעילות באזור התפתחו עימותים בין כוחות צה"ל לתושבים. החיילים נכנסו לכפר והחלו לאסוף מודיעין על מיקומם של המפגעים שהשליכו את בלוק הבנייה מגג אחד הבניינים. בכלי תקשורת פלסטיניים דווח על פעולה נרחבת של כוחות הביטחון בכפר וגם על הטלת מצור: תושבים דיווחו כי החלה הריסת צירי תנועה משניים וסגירת דרכי עפר שמובילות ליעבד.

לפחות 12 חשודים נעצרו עד כה במהלך החיפושים והסריקות בכפר: במערכת הביטחון - בשב"כ ובצבא - מאמינים שחלק מהעצורים קשורים לאירוע או יודעים איפה נמצאים המפגעיםבשב"כ ובצבא מאמינים גם כי בשעות ובימים הקרובים יהיה אפשר לשים את היד על המחבלים

תחקיר ראשוני - כך נפגע עמית ז"ל

לפי התחקיר הראשוני, האירוע הקטלני התרחש כשהיחידה סיימה מבצע מעצרים מוצלח של ארבעה מבוקשים בתוך הכפר. כשיצאו רגלית עם המבוקשים, מהבית האחרון בכפר החלו ליידות אבנים ובלוקים. אבן ראשונה נפלה בין לוחמים, והם הרימו מבט לגג כדי להבין מאיפה הושלכה - ומהאבן השנייה נפגע עמית ז"ל בפניו. חלק מהלוחמים ביצעו ירי, הם לא פגעו בשלושה ולאחר מכן חילצו את חברם שפונה לבית החולים ושם נקבע מותו.

עימותים בכפר יעבד
עימותים בכפר יעבד

עוד עולה מהתחקיר כי הקסדה שבן יגאל חבש לא הייתה יעילה מכיוון שהפגיעה הייתה ברגע שהסתכל למעלה. בניגוד לדיווח הראשוני שלפיו נפגע מאבן, מהתחקיר עולה שבן יגאל נפגע ככל הנראה מבלוק וקרס מיד באותו הרגע. כלי הטייס הבלתי מאויש, שהיה חלק מהמשימה, היה באותו הזמן בנקודה אחרת ולכן לא ניתן היה לראות מן האוויר את רגע הפגיעה.

החשש במערכת הביטחון - עלייה באירועי האלימות עקב הסיפוח 

במערכת הביטחון חוששים מהשלכות הסיפוח האפשרי על מפלס האלימות בשטחים. בצה"ל מעריכים שאם ישראל תכריז על סיפוח של שטחים בגדה, רמת האלימות תעלה באופן משמעותי וכך גם כמות אירועי הטרור. אם אכן תתעורר מחאה כזו צה"ל יצטרך לתגבר כוחות בשכונות, בסמטאות ובמחנות הפליטים כדי לעצור את הטרור.

מעצר של כוחות צה"ל (צילום: דובר צה''ל, באדיבות גרעיני החיילים)
פעילות צה"ל בכפר יעבד | צילום: דובר צה''ל, באדיבות גרעיני החיילים

החשש של המערכת הצבאית מהסלמה זכה לחיזוק אמש, כשתנועת פתח פרסמה אזהרה שמכוונת לציבור הישראלי. במסמך נכתב כי אם ישראל תחליט "להשתלט על אדמות פלסטיניות בגדה המערבית ובבקעת הירדן, היא תוביל את עצמה ואת האזור כולו למעגל של אלימות שלא יסתיים בצורה פשוטה".