לקראת הכרעה: שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ ייפגש היום (שלישי) עם ראשי מועצת יש"ע כחלק ממאמץ נוסף לרכך את התנגדותם לתוכנית הסיפוח. במקביל, העיתון אל-ראי אליום מדווח: גנץ יבקר בירדן בניסיון להפיג את המתח מול הממלכה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

על פי הדיווח של העיתון הערבי שיוצא לאור בלונדון, שר הביטחון גנץ עשוי לבקר בעמאן כחלק מביקור פרטי. במידה וגנץ אכן יבקר בממלכה, זה יהיה ביקורו המדיני הראשון תחת תפקידו כשר הביטחון ולאחר הקמת ממשלת האחדות.

 

עוד על פי הדיווח, האיתות לביקור הגיע מצידה של ישראל על רקע המתח בין המדינות סביב שאלת הסיפוח. בישראל חוששים כי המהלך יפגע ביחסן של המדינות, בעיקר לאחר התבטאויותיו של המלך עבדאללה. בחודש שעבר פורסם ריאיון שלו בעיתון הגרמני "דר שפיגל" שם הזהיר כי "סיפוח שטחים מצד ישראל יוביל למסלול התנגדות עם ירדן".

המלך עבדאללה (צילום: שי פרנקו, רויטרס)
עבדאללה הזהיר: "סיפוח יוביל להתנגשות" | צילום: שי פרנקו, רויטרס

בתוך כך, ראש הממשלה החליפי ימשיך במאמציו להרגיע את הרוחות גם מבית. היום הוא ייפגש עם ראשי מועצת יש"ע לאור התנגדותם לתוכנית של הנשיא טראמפ. ביום רביעי הקרוב, נערכים במשרד החוץ לביקור ראשון מאז כינון הממשלה של שר החוץ הגרמני. המסר של השר אשכנזי יהיה ברור: נלך לסיפוח - אבל רק לאחר שבחנו את כל השיקולים האזוריים וגם את הסכמי השלום.

דוד אלחייני, יו"ר מועצת יש"ע (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
דוד אלחייני, ראש מועצת יש"ע | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בישראל מעריכים כי הבית הלבן מתקשה לתת אור ירוק לסיפוח שלא מוסכם על אשכנזי ועל גנץ. שלשום נפגשו השניים עם נתניהו והשגריר האמריקני דיוויד פרידמן. מהפגישה עלה כי האמריקנים רוצים בסיפוח כמהלך של ממשלת האחדות - ולא מהלך של הליכוד עצמו.

בני גנץ גבי אשכנזי (צילום: קובי ריכטר, TPS)
בארה"ב רוצים מהלך שיוסכם על גנץ ואשכנזי | צילום: קובי ריכטר, TPS

תוכניתו של הנשיא טראמפ אמורה לצאת לפועל כשהוא עצמו עסוק עד מעל לראש בצרותיו. בארה"ב מבינים כי מהלך חד צדדי יביא לסכסוך עם מדינות המפרץ, ירדן ואירופה. בוושינגטון מעוניינים לתמוך במהלך רק אם הוא יהיה משותף לנתניהו ולגנץ.