בישראל מאשרים שמתקיימים דיונים "משמעותיים" על מתווה לעסקה מול חמאס בעניין החזרת גופותיהם של אורון שאול והדר גולדין והחזרתם של אברה מנגיסטו והישאם א-סייד – המוחזקים בעזה. על פי חלק מגופי הביטחון בישראל – נושא השבויים והנעדרים הוא גורם מעכב בשיקום ההומניטרי של רצועת עזה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

 על פי הגורמים בישראל אכן נפתח חלון הזדמנויות לביצוע עסקה עם חמאס בצל משבר הקורונה. חלון ההזדמנויות הזה יכול ככל הנראה להימשך מספר שבועות. בעבר, צריך ש"המינימום" שמנהיג חמאס סינוואר דרש - לא פגש את המקסימום שישראל הסכימה לתת בתמורה. כעת, ייתכן שבצל הקורונה שני הצדדים מבינים שאפשר להתגמש בדרישות  שלהם.

חלק מגופי הביטחון בישראל מעריכים שנושא השבועיים והנעדרים ברצועה הוא גורם מעכב בשיקום ההומניטרי של עזה וכי יש אינטרס לשני הצדדים לשיקום כי הוא יכול להביא שקט.

בעבר פורסם ברשתות זרות שחמאס רצה עסקה דו שלבית – קודם שחרור אסירים בתמורה למידע על האזרחים סעיד ומנגיסטו. אך הם הבינו שישראל רוצה עסקה אחת.

צריך להבין שבמידה ותהיה עסקה, היא תצטרף לעבור את אישור הקבינט והממשלה וזה לוקח זמן. באקלים הפוליטי הנוכחי, ממשלת האחדות וגנץ יכולים לסייע לראש הממשלה לייצר תמיכה ציבורית למהלך הזה.

במידה ואכן הצדדים יגיעו להסכמות, המהלך צריך להתבצע מהר – זאת על מנת שלא תהיה הזדמנות לגוף סורר בעזה לטרפד את זה על ידי ירי רקטות לשטח ישראל.