רענן בן יעקב, מפקד הבסיס שבו נדבקו שמונה חיילים בקורונה ועשרות הוכנסו לבידוד, שלח היום (שישי) מכתב להורי החיילים ובו הביע הבנה לדאגתם וניסה להרגיע אותם. המפקד הבטיח שברגעים אלו נערכות עשרות בדיקות בבסיס ושהסגל פועל על פי ההנחיות במטרה לשמור על ביטחונם ובריאותם של החיילים. "כהורה - אני מבין ללבכם", כתב למשפחות. בתוך כך, מנתונים שפרסם ובר צה"ל עולה כי מספר החולים בקורונה בצבא עומד על 180, כולם במצב קל, מתוכם 48 החלימו או השתחררו משירות. כמו כן, 1,310 משרתים בצבא מצויים בבידוד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בתקופה מורכבת זו, שבה מדינתנו מתמודדת עם מגיפה עולמית, אני מבקש לפנות אליכן המשפחות ולחזק את ידיכן", כתב מפקד הבסיס להורים. "כל בית בישראל חווה קשיים ואתגרים בעוצמות שונות, ואצלכם ודאי מתלווה גם הדאגה העמוקה לבנכם. כהורה, אני מבין ללבכם ולכן החלטתי לכתוב לכם מכתב זה".

עוד כתב בן יעקב: "בזמן כתיבת שורות אלה נבדקים כל החיילים והמפקדים שבאו במגע עם החייל (הראשון שנדבק, נ"ד). בנוסף, נבדקים חיילים במעגל השני וחיילים נוספים בבדיקות אקראיות. על מנת לשמור על בריאות החיילים האחרים בפלוגות, ותוך הקפדה על נהלי חיל הרפואה, החיילים שבאו במגע עמו ישהו בבידוד במתחם בבסיס".

כפר המחלימים באשקלון
מתחם החיילים המבודדים באשקלון | צילום: N12

במכתבו אף התייחס בן יעקב לקשיים הכלכליים שבוודאי חוות משפחות רבות בתקופה זו, וטען שמערכת הת"ש שתפקידה לסייע לחיילים עם מצוקות כלכליות ואחרות, התאימה את עצמה למצב החדש וכעת היא מאפשרת מתן סיוע מהיר ללא צורך בהגעת החיילים לביתם.

בנוסף ביקש בן יעקב מההורים להפחית בפניות אל המפקדים – "על מנת לסייע להם למלא את תפקידם המרכזי בעת הזו ולפעול למען הכשרת הבנים כלוחמים, תוך הקפדה על ההנחיות". עם זאת הוסיף בן יעקב כי המפקדים יפעלו ככל שיידרש לאפשר לחיילים עצמם לשמור על קשר עם ההורים.

לבסוף הודה המפקד להורים "על התמיכה והחינוך לאורך השנים", וביקש מהם "להמשיך במיוחד בתקופה זו להוות משענת לילדיכם – הם זקוקים לה".  "אני מתחייב לפעול למען בריאות ילדיכם, למען בטחונם האישי ולמען המולדת היקרה שלנו", חתם.

גיוס מרץ 2020
חשש שהגיוס האחרון הוביל להידבקות בבסיס | צילום: דובר צה"ל

בצה"ל חוששים שהסיבה להתפרצות הקורונה בבסיס היא מחזור גיוס שהגיע מהאזרחות, שכן התסמינים הופיעו עשרה ימים לאחר הגיוס. לאחר שהתגלה המקרה הראשון, בבסיס דאגו לבודד את החיילים, לחטא ולפנות את החולים למתקן בידוד החיילים באשקלון.

תהליך הפינוי ארך מספר ימים אך לטענת הגורמים - כך הצליחו למנוע מאנשים נוספים לחלות. עד כה בוצעו כמה עשרות בדיקות ובתחילת השבוע מקווים לבצע סבב בדיקות נוסף.