בישראל ובעולם הערבי נערכים בחודשים האחרונים לסיפוח ואם בממשלת נתניהו – גנץ שומרים על עמימות יחסית, ברשות הפלסטינית ובארגוני הטרור בעזה כבר מעלים את רף האיומים. ברצועת עזה מאיימים בפיגועים וירי ואילו ברשות הפלסטינית מזהירים מפני תהלוכות חמושות אך מאוכזבים מאדישות הרחוב. בסקר שבוצע בקרב הפלסטינים ביהודה ושומרון עולה כי 31% בעד מאבק מזוין עם ישראל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ברשות הפלסטינית יש בימים האחרונים בעיקר בלבול והציבור הפלסטיני חש יותר דאגה מאשר כעס. אחרי שאבו מאזן ואנשיו חשבו לפרק את הרשות ולהכריז על מדינה, הם נשארו עם עשרות ישיבות ובלי החלטות.

ברש"פ מזהירים כי ישראל תאלץ לקחת על עצמה חלק מאספקת השירותים לאוכלוסייה זאת אחרי שסירבה לקבל את מאות המיליונים מישראל. 150 אלף פקידים פלסטינים לא קיבלו את המשכורות בחודשים האחרונים וזה דבר שמאוד מפחיד את אבו מאזן.

פעיל בגדודי אל-אקצה של הפתח במחאה על הסיפוח
צילום: נאסר איסתייה, פלאש 90

נראה שהציבור הפלסטיני לא מתרגש יתר על המידה מכוונות הסיפוח. 81% מהפלסטינים חוששים מאובדן עבודה ואי יכולת לקבל טיפול רפואי, כך עולה מסקר שנערך ברשות הפלסטינית. 31% מהם תומכים במאבק חמוש בישראל ואילו 65% חוששים מהתנגשויות מול צה"ל. בהפגנה נגד המהלך שהתקיימה אמש, נכחו אלפי אנשים שרובם המכריע הם אנשי הרש"פ.

פגישתו של גנץ עם ראשי מועצת יש
צילום: דוברות בית אל

עם זאת, ישנו חשש מפני תהלוכות חמושות ברחבי הערים בגדה. מצד אחד, אבו מאזן ואנשיו יתקשו להתמודד עם המפגנים הללו ולסכל אותם ומצד שני הם עשויות לסייע לחמאס ולארגוני הטרור האחרים.

גם ברצועת עזה מעלים חמאס והג'יהאד האסלמי מעלים את הרטוריקה ומאיימים בפיגועים ובירי לעבר ישראל. בצה"ל משלימים ביממה האחרונה משחק מלחמה יחד עם שב"כ שמתייחסים לכל התרחישים האפשריים גם בגדה וגם ברצועה. למרות ששר הביטחון מדבר על כך שתחילת החודש הוא לא תאריך בטוח, בצה"ל לא לוקחים סיכון.

במצרים ובמדינות המפרץ נשמעות תגובות דלות ורפות מאוד, דבר שמאכזב מאוד את אבו מאזן. מסתמן שהנזק הגדול של הסיפוח – אם ייצא לפועל – יהיה דווקא בזירה האירופאית ובקרב הדמוקרטים בארצות הברית.

הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי ביקר אתמול (שלישי) באימון של לוחמי שיריון ונח"ל שהתרחש בשטחי האש של בסיס אליקים. כוכבי נתן מסר לקצינים וללוחמים בנוגע למוכנות צה"ל לקראת אפשרות לתקופה מאתגרת בגזרת יהודה ושומרון בצל הקורונה: "החל מהבוקר צה"ל החמיר את כל ההנחיות שלו. אנחנו חייבים להישאר כשירים. אזרחים יכולים להיות בבית בבידוד, צה"ל לא יכול".

"אתם יכולים למצוא את עצמכם בעוד כמה שבועות באיו"ש בגלל הפרות סדר וטרור. אתם צריכים להיות גמישים, תהיו מוכנים עם עצמכם, האירועים הקרובים יכולים להתפתח ללחימה בעזה. אתם צריכים למצות כל רגע של אימון וכל רגע של פנאי לתרגול, להכשרה וללימוד, כדי להיות הכי מוכנים", הוסיף הרמטכ"ל.