בשנה האחרונה נוספו 42 חללים למניין הנופלים במערכות ישראל, כך פרסם הבוקר (שישי) משרד הביטחון לרגל יום הזיכרון לחללי המערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה תש"פ, שיצוין בשבוע הבא. רנה שנרב ז"ל היא הישראלית היחידה שנרצחה בשנה האחרונה בפעולות איבה. מספרם של חללי מערכות ישראל מאז החלה ספירתם בשנת 1860 ועד היום הוא 23,816, ועל פי המוסד לביטוח לאומי מספר הנופלים הכללי בפעולות האיבה הוא 4,166. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי הודעת אגף משפחות, הנצחה ומורשת במשרד הביטחון, האחראי על אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל - בנוסף ל-42 החללים שנפלו במהלך השנה האחרונה נוספו למניין חללי מערכות ישראל במהלך שנה זו 33 נכים, שנפטרו כתוצאה מנכותם והוכרו במהלך השנה כחללי מערכות ישראל.

על פי המוסד לביטוח לאומי מאז קום המדינה נרצחו בפיגועים 3,153 בני אדם, מתוכם 120 אזרחים זרים שנהרגו בארץ ו-100 ישראלים שנספו בפיגועים שבוצעו בחו"ל. בשנה החולפת נהרגה ישראלית אחת בפיגוע איבה - רנה שנרב ז"ל, שנרצחה בפיגוע במעיין דני הסמוך ליישוב דולב באוגוסט 2019. פיגועי האיבה הותירו 3,241 יתומים בהם 120 יתומים משני ההורים, 817 אלמנים ואלמנות ו-897 הורים שכולים, שחיים עמנו היום.

בית העלמין הצבאי קריית שאול והר הרצל (צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון)
צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון

על פי נתוני הביטוח הלאומי בשנת 2019 אגף נפגעי איבה שילם 544 מיליון שקל כקצבאות ותגמולים לאלפי נפגעי איבה ולמשפחות הנספים, זאת בנוסף לפעילות בתחום השיקום, המסייעת לנפגעים לפלס את הדרך לאחר שנפגעו.

בשל מגבלות הקורונה משרד הביטחון קרא לציבור הרחב להתייחד השנה עם זכר הנופלים במסגרת הביתית ובאמצעים דיגיטליים. עם זאת המשרד השלים את הכנת 52 בתי העלמין הצבאיים, את אתר ההנצחה ללוחם הבדואי בצומת המוביל, מאות חלקות קבורה צבאיות ואלפי קברים הפזורים ביישובים השונים מקריית שמונה ועד אילת. העבודות כללו שיפוץ, אחזקה, ניקיון וגינון, וכן ליטוש והחלפת מצבות פגומות או ישנות.

עוד נמסר ממשרד הביטחון כי עד יום הזיכרון יפקדו חיילי צה"ל, כוחות הביטחון ועובדי האגף כל קבר של חללי מערכות ישראל, יניחו את דגלון המדינה בחצי התורן עם סרט "יזכור", צרור פרחים ונר זיכרון, כל אלו לביטוי של כבוד לאומי וממלכתי לנופלים ולהנצחת זכר החללים.

בית העלמין הצבאי קריית שאול והר הרצל (צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון)
בית העלמין הצבאי בהר הרצל | צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון

אריה מועלם, סמנכ"ל וראש אגף משפחות, הנצחה ומורשת במשרד הביטחון מסר כי "יום הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל מבטא את השותפות בכאבן של המשפחות השכולות ואת החובה המוסרית לזכור ולהנציח את הנופלים. השנה, כולנו נשארים בבתים וזוכרים, על מנת לקדש את החיים ולשמור על בריאות המשפחות. מחבק אתכם בימים אלו, כבכל ימות השנה ומצדיע לזכר יקיריכן, עם חזק זוכר ולא מאבד תקווה".

מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר מסר: "הביטוח הלאומי רואה בטיפול ובשיקום נפגעי פעולות האיבה ומשפחות הנספים זכות ערכית ומוסרית, ואנחנו פועלים לסייע להם ברגישות ובמסירות מתוך תחושת שליחות. נפגעי פעולות האיבה ובני משפחות הנספים מתמודדים שעה שעה, עם הצלקות של הפגיעות הגופניות והנפשיות הצרובות בבשרם. אנחנו עושים כול שניתן לשמש עבורם אוזן קשובה, כתף תומכת וכתובת יציבה לכול צורכיהם".