ממצאי בדיקת מותו של לוחם צה"ל, רב-טוראי ניב לובטון ז"ל, חניך בקורס מ"כים, יום אחרי שנעשה ניסיון לגייסו כמקור על ידי שני רכזי מודיעין של המשטרה הצבאית החוקרת בשנת 2019. אחרי הצגת הממצאים לרמטכ"ל אביב כוכבי, הוא הורה על צעדים פיקודיים נגד הקצינים וחלקם הודחו מהיחידה.

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הבדיקה בעניין התנהלות יחידת מצ"ח הצביעה על מספר תקלות ושגיאות. החמורה שבהן הנה התנהלות רכזי המודיעין בכך שלא דיווחו על סימני המצוקה שגילה החייל בשיחות איתם, ובכך שלאחר היוודע דבר היעדרותו לא שיקפו את רגישות המקרה.

מפקד מצ"ח בבאר שבע, קצין בדרגת רב סרן, הודח ולא ישרת עוד בתפקידים פיקודיים. קידומו עוכב למשך שש שנים. מפקד היחידה הקודם ננזף על-ידי ראש אכ"א שלטענתו יש לקצין הבכיר אחריות פיקודית.

משטרה צבאית
משטרה צבאית | צילום: דובר צה"ל

הרמטכ״ל אישר צעדים פיקודיים עליהם המליץ מפקד זרוע היבשה, זאת על אף שלא נמצאה אחריות ישירה או עקיפה לגרימת מותו של החייל. שרשרת הפיקוד בבסיס בו שירת בעת האירוע, מפקד החטיבה, מפקד הגדוד ומפקד הפלוגה ננזפו פיקודית בשל תפקוד לא מספק בשלב החיפושים, לאחר היוודע דבר היעדרותו של ניב ז"ל.

הרמטכ"ל קבע שמדובר באירוע חמור שהסתיים במותו הטראגי של לוחם, והדגיש כי: "העיקרון המוביל בצה"ל הנו 'האדם יקר'. זהו עקרון אשר חייב להנחות את כל המפקדים והחיילים. מעקרון זה נגזר הציווי להיות רגיש לאדם, לדאוג לצרכיו ולטפל בכל אירוע בחרדת קודש וביראת חיים.

בסיס צבאי. ארכיון
צילום: Hadas Parush/Flash90, חדשות

בספטמבר 2019 הוגשו כתבי אישום נגד שני רכזי המודיעין המייחסים להם עבירות של ידיעות כוזבות, אי קיום פקודה והתנהגות שאינה הולמת. מכתב האישום עלה שהשניים לא דיווחו על מצוקה נפשית שזיהו אצל חייל שאותו ביקשו לגייס כמקור. מספר ימים לאחר שפגשו את החייל הוא נמצא ירוי מחוץ ליחידה בה שירת.

שוכנע להעיד נגד חבריו ליחידה - והתאבד

בינואר בשנה שעברה פנו שני רכזי מודיעין ללובטון ז"ל וביקשו ממנו להגיע לבסיס המשטרה הצבאית בבאר בטענה כי הוא צריך למסור עוד בחקירת אובדן של אמצעי ראיית לילה. שם התבררה לו מטרתם האמיתית והיא לגייס אותו להגיד נגד חבריו שנחשדו בעבירות סמים.

אחרי מסע לחצים כבד הוא חתם על מסמך שיתוף פעולה עם רכזי המודיעין. הרכזים איימו עליו כי חבריו יכנסו לכלא במידה ולא ימסור את עדותו. במרבית שיחות השכנוע לא נכח הרכז הוותיק אלא רק הרכז הצעיר שהיה תחת חפיפה.

יממה לפני ששם קץ לחייו הקליט רכז המודיעין הצעיר את השיחה עם הלוחם. בשיחה ביקש הלוחם לשנות את דרך הפעולה. ההקלטה נשלחה לרכז הוותיק ובה נשמעים אמירותיו של הלוחם לפיהן הוא מתכוון להתאבד. השניים לא דיווחו על כך לאף גורם מוסמך.