בתום מצוד: כוחות הביטחון עצרו לפני זמן קצר (חמישי) את המחבל שביצע את פיגוע הדריסה הלילה בירושלים. המחבל נעצר בצומת הגוש בידי כוחות ימ"מ והועבר לחקירת כוחות הביטחון. לפני זמן קצר ביקר נתניהו בגוש עציון, ופנה לאבו מאזן: "זה לא יעזור לך - נעשה מה שצריך כדי להגן על ביטחוננו". כל העדכונים 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המחבל נעצר בצומת הגוש לאחר מאמץ מודיעיני של צה"ל, מג"ב ושב"כ. מוקדם יותר הודיעו בצה"ל על תיגבור של אוגדת יהודה ושומרון בכוחות לוחמים נוספים, לנוכח ההסלמה. בינתיים נמשך המצוד אחרי המחבל שירה לעבר חיילי צה"ל בבנימין, ופצע את אחד מהם קל. 

יממה של טרור
יממה של טרור | עיבוד: reuters

ראש הממשלה נתניהו אמר בתום סיור ביטחוני במחסום המנהרות בגוש עציון: "אבו מאזן, זה לא יעזור לך - לא הדקירות, לא הדריסות, לא הצליפות ולא ההסתות. אנחנו נעשה כל מה שצריך כדי להגן על ביטחוננו, לקבוע את גבולותינו, להבטיח את עתידנו. נעשה את זה יחד איתך או בלעדיך".

ראש הממשלה קיבל סקירה ביטחונית ממפקד חטיבת עציון ושוחח עם לוחמים המשרתים בגזרה. בתום הביקור במחסום אמר: "כאן עבר המחבל הדורס, וזו רק שאלה של זמן - לא הרבה זמן - עד שנשים את ידינו עליו". דקות לאחר הודעת ראש הממשלה נעצר המחבל בצומת הגוש - מרחק קצר בלבד ממחסום המנהרות. נתניהו גם שוחח עם הורי החייל שנפצע קשה בפיגוע הדריסה בירושלים.

עיקר החיכוך הפלסטיני ממוקד עד כה מול כוחות הביטחון בירושלים וביהודה ושומרון – אך אין חובה שכך זה יישאר. כוחות הביטחון נערכים להתרחבות ההסלמה, כשהפעולה הראשונה שעליה הודיעו בצה"ל היא הקפצת כוחות נוספים לאזור הבירה וליהודה ושומרון כדי לשפר את ההגנה על האזרחים וכדי לשפר את המענה לאירועי טרור.

יממה של טרור - כל העדכונים:

- פיגוע ירי בבנימין: חייל נפצע קל, מצוד אחר המחבל

- מחבל ירה על שוטרים בשערי הר הבית, שוטר אחד נפצע קל

- 12 חיילים נפצעו בפיגוע דריסה בירושלים, מצבו של אחד מהם קשה

בצה"ל הודיעו מעט לפני השעה 17:00: "בהתאם להערכת המצב שמתקיימת בצה"ל באופן רציף, הוחלט על תגבור של אוגדת יהודה ושומרון בכוחות לוחמים". שני מחבלים עדיין לא נתפסו ומתנהל אחריהם מצוד - המחבל שביצע את פיגוע הדריסה אמש בירושלים נגד חיילי גולני, והמחבל שירה ופצע קל חייל בצומת הפרסה בבנימין.

חמאס מעביר מסרים מעזה, ומנסה לעודד הידרדרות נוספת של המצב. דוברי חמאס בעזה קראו לתושבי השטחים לצאת ולבצע פיגועים: "האירועים שאנחנו רואים בשעות האחרונות הם התגשמות של החזון - לגרש את ישראל מהשטחים". להודעה נוספה קריאה לפעול בשטח, ביציאה להתפרעויות ולפיגועים. הג'יהאד האסלאמי מסר גם כן בתגובה מטעמו: "הפיגועים האלה יקברו את התוכנית של טראמפ".

קליטת החייל הפצוע מפיגוע הירי
צילום: TPS

מלבד הקריאה לצאת ולפגע, חמאס גם מעודד את אזרחי האזורים שבהם בוצעו פיגועים למחוק סרטי מצלמות אבטחה ולהקשות בכך על עבודת כוחות הביטחון ועל הניסיונות לאתר את המחבלים שביצעו את הפיגועים השונים.

העיניים נשואות לירושלים

עיקר האירועים כרגע, כאמור, הם נגד כוחות הביטחון – בערים ביו"ש, בצירים וברחבי ירושלים והר הבית. העיניים נשואות בעיקר לירושלים, עם חשש להסלמה מחר סביב תפילות יום השישי בהר הבית ובמסגדים במזרח העיר וביישובי עוטף ירושלים.

זירת פיגוע הדריסה בירושלים, הרכב הפוגע נמצא
זירת פיגוע הדריסה בירושלים, הרכב הפוגע נמצא | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
דריסת חיילי גולני בירושלים
דריסת חיילי גולני בירושלים | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מאחורי הקלעים מתבצעים ניסיונות למתן את המצב, בהידברות עם מנגנוני הביטחון הפלסטיניים. בצל האיומים שלהם להפסקת התיאום עם ישראל ברקע תוכנית טראמפ וכוונות הסיפוח הישראליות, מנסים במערכת הביטחון להסדיר את המצב מול המנגנונים. האירוע בג'נין, שבו נהרג שוטר פלסטיני מאש צה"ל, מקשה על המאמצים - אך בישראל מבינים שגם לפלסטינים יש אינטרס בהמשך התיאום ומקווים להצליח בהסדרת העבודה עמם.

ראש הממשלה נתניהו ביקר לפני זמן קצר בבית החולים הדסה עין כרם את החיילים שנפצעו בפיגוע הדריסה הלילה בירושלים. לאחר הביקור ייצא נתניהו לסיור ביטחוני באזור ירושלים.