על אף הוראות הריחוק החברתי, ההסגר והבידוד, נראה כי בצה"ל בוחרים להתעלם מההוראות הברורות של משרד הבריאות. בשיחה עם N12 מעיד הערב (שלישי) מילואימניק ביחידת עוקץ כי על פי הוראות הרמטכ"ל גיבוש ליחידה מתקיים, למרות שהתנאים בו מפירים את ההוראות למלחמה בקורונה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אני מדבר מלבם של מספר רב של מילואימניקים שמרגישים לא בנוח, בלשון המעטה, מעצם קיום הגיבוש", אמר. "מצד אחד אנחנו חיילים ומחויבים לציית לפקודות שקיבלנו, אבל בתור אזרח אני לא מבין איך מאשרים דבר כזה. עד יום ראשון לא היה ברור אם הגיבוש בכלל מתקיים. אבל מפקד היחידה הסביר לנו שזו הוראה של הרמטכ"ל".

חיילים בגיבוש לעוקץ לא עומדים בהנחיות‎
חיילים בגיבוש לעוקץ לא עומדים בהנחיות‎

עוד אמר חייל המילואים: "כל המילואימנקים, משהו כמו 30 מתוך 200 החיילים כאן, התרעמנו. איך יכול להיות שמתקיים דבר כזה כשכל המדינה בהסגר, זה באמת בלתי אפשרי לקיים את ההנחיות של הריחוק בגיבוש. בגלל שאנחנו חיילים שרגילים לציית לפקודות אנחנו לא נעשה מרד נגד ההוראות, אבל זה באמת הזוי".

"בתור אזרח אני לא מבין איך מישהו קיבל את ההחלטה הזו" 

"חלקנו חוזרים הביתה אחרי כל יום כאן. לא נעים לי להתקרב לאשתי, ובטח ובטח שלראות את המשפחה שלי", הסביר את תסכולו מהמצב, "יש פה חברה שצריכים ללכת לעבודה. אני יודע שבשבועיים הקרובים אני אכנס לבידוד, בטוח מישהו מה-200 איש כאן חולה - כולנו נשאים פוטנציאליים שעלולים להגביר את הפצת הנגיף".

"בטוח מישהו מה-200 איש כאן חולה - כולנו נשאים פוטנציאליים"

בהמשך תיאר כמה בלתי אפשרי בתנאי הגיבוש לשמור על הכללים שקבע משרד הבריאות, בייחוד לאור העובדה שכולם ישנים תחת אותה קורת גג. "כל החיילים צמודים אחד לשני, כ-200 חיילים ואנשי צוות מכל הארץ. אנחנו זוחלים אחד ליד השני, יושבים וישנים זה ליד זה, אוכלים ביחד. בעיקר עכשיו כשיורד גשם אנחנו מצטופפים. החברה ממש לא מרגישים בנוח עם מה שקורה".

המרטכ
הרמטכ״ל אביב כוכבי | צילום: חדשות

עוד אמר כי הוא חושש שאחד מהנערים המשתתפים בגיבוש לא יאמר את האמת ויברח מבידוד כדי לא לפספס את ההזדמנות והמקום שלו בפעילות. "מדובר בחברה צעירים שרוצים להתגייס ליחידה ואנשים לפעמים משקרים על מצבם הבריאותי״, הוא אומר לנו בכנות, "לא הייתי סומך על ילד בן 17 שיצהיר שהוא צריך ללכת לבידוד ויוותר על החלום שלו. זה הזוי לחלוטין".

 מדובר צה״ל נמסר בתגובה: "לאחר הערכת מצב שבוצעה בנושא, הוחלט על קיום גיבוש המיועדים לשירות ביטחון ליחידת עוקץ על פי תכנון, בהתאמות הנדרשות לצורך ביצועו בעת הנוכחית. הגיבוש מתנהל תחת בקרה של חיל הרפואה ובפיקוח צמוד ביותר של המפקדים. במידה ומתגלים פערים נקודתיים הם מטופלים במיידית".