הצבא הזהיר מאלימות, אשכנזי סרב להפוך דיון לחשאי‎: יו"ר ועדת חוץ וביטחון של הכנסת, ח"כ גבי אשכנזי (כחול לבן), כינס היום (שני) את הוועדה לאחר שכמה חברי כנסת ביקשו לדון בנושא "הנגשת מערת המכפלה בחברון". אלא שלקראת הדיון הוציאו בצה"ל חוות דעת ברורה שמבקשת לשנות את אופן הדיון, ולהפוך אותו לחשאי וסגור - ולא פומבי. חרף הבקשה, הרמטכ"ל לשעבר ח"כ גבי אשכנזי סרב. בלשכת ח"כ אשכנזי דחו את הטענות והסבירו כי הצבא חזר בו מחוות הדעת‎ והבהיר כי הוא ערוך לקיום דיון פתוח.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בעת הנוכחית, לאור רצף אירועים שיצרו מורכבות ביטחונית משמעותית למול האוכלוסייה הפלסטינית ביהודה ושומרון, נדרשת תשומת לב מוגברת למניעת אירועים שהינם בעלי פוטנציאל גבוה לליבוי המצב", נכתב בחוות הדעת החתומה על ידי ראש המנהל האזרחי רסאן עליאן ואלוף כמיל אבו-רוקון, מתאם פעולות הממשלה בשטחים.

עוד הוסיפו הבכירים: "אנו סבורים כי בימים אלו, ברקע פרסום תכנית השלום של הממשל האמריקני וברקע פיגועי הטרור בסוף השבוע האחרון, הדיון בנושא רגיש זה עתיד להשפיע על השטח באופן שלילי".

דיון בנושא מערת המכפלה בוועדת החוץ והביטחון של הכנ (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
דיון בנושא מערת המכפלה בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת | צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

בצבא לא הסתפקו באמירה כללית והזהירו באופן קונקרטי מההשלכות, במיוחד בתקופתה הנוכחית. "בעיצומה של מערכת הבחירות ישנו חשש משמעותי כי הדיון יתלהט ובהתאם, לאמירות שיעלו במהלכו, עלולות להיות השלכות על הסלמת היחסים עם הצד הפלסטיני. אשר על כן, הננו פונים אליך בבקשה להעביר את הדיון לחלק החסוי של ועדת החוץ והביטחון ולהגדירו כמסווג, וזאת במטרה למנוע התחממות מיותרת בגזרה שעלולה להוביל לאלימות ולפגיעה בחיי אזרחינו".

לחדשות 12 נודע שהבקשה מצה"ל הוגשה רק אתמול, למרות שעובדת היותו של הדיון פומבי ופתוח ידועה כבר מזה שבוע. ח"כ אשכנזי, שעומד בראש הוועדה, סרב לבקשה, וענה לה באלו המילים: "אופן הדיון לא משתנה". כל פרטי הדיון וכל ההחלטות פורסמו למרות ההמלצות באתר של הכנסת.

מוועדת חוץ וביטחון נמסר: יו"ר הוועדה, המכיר היטב את הרגישויות הקיימות, קבע כי בשל החשיבות הציבורית של סוגיית נגישות בעלי מוגבלות לאתרים, ודאי אתר קדוש כמערת המכפלה, ראוי כי הדיון יהיה פתוח לציבור, והודעה כתובה על כך נמסרה למערכת הביטחון עוד בסוף ינואר. יודגש כי לדיון אכן הגיעו אזרחים ובעלי מוגבלות, אשר הודו לוועדה על הבמה שנתנה לסוגיה.

אתמול אחה"צ הגיעה הבקשה המדוברת, ולאחר שנבחנה הובהר לנציגי מערכת הביטחון שהדיון יישאר פתוח לציבור, ובמידה ויסברו כי תשובה לשאלה מסוימת שתעלה בדיון דורשת מענה בדלתיים סגורות, הם יכולים לבקש זאת, ויו"ר הוועדה ישקול, שהרי הוועדה מקפידה על סיווג המידע.

הבוקר, בטרם החל הדיון, פגש יו"ר הוועדה את ראש המנהל האזרחי, תא"ל רסאן עליאן ויועץ שר הביטחון להתיישבות, אבי רואה, והם אמרו כי הם ערוכים לדיון פתוח ומשכך, בקשתם התייתרה. למרות זאת, חזר יו"ר הוועדה ואמר כי באפשרותם לבקש להשיב על שאלה זו או אחרת בפורום מסווג.

העובדה כי סגירת הדיון לא נתבקשה היום בדיון, בשום שלב, מעידה על עצמה. בסיום הדיון ניגשו ראש המנהל האזרחי ויועץ שר הביטחון להתיישבות ליו״ר הוועדה, והודו לו על הדיון הענייני.‎