שוב לא שקט בדרום: הבוקר (חמישי) זוהה מל"ט (מטוס ללא טייס) שהמריא מרצועת עזה וטס מערבה. בצה"ל ציינו כי כלי הטיס "נע באופן חריג לכיוון מערב מעל הים התיכון", ומטוסי קרב של חיל האוויר נשלחו להפילו. התקרית האווירית התרחשה שעות ספורות לאחר שנפתחו מחדש מעברי ארז וכרם שלום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

האירוע החל בזיהוי של יחידת הבקרה האווירית הדרומית, שהבחינה במל"ט ממריא מעזה ויוצא מערבה לכיוון הים. היחידה עקבה אחר כלי הטיס, וברגע שראתה כי הוא חורג מ"המרחב המותר" - הזניקה לעברו מטוסי F-15 I של חיל האוויר. במרחק של כ-13 קילומטרים מחוף עזה, בגובה 1,700 רגל, שיגר המטוס טיל לעבר המל"ט והפיל אותו. הטיל ששוגר הוא טיל אוויר-אוויר מסוג "פיתון" של חברת רפאל, הנחשב לאחד המתקדמים בעולם.

מעבר ארז (צילום: N12)
מעבר ארז, ארכיון | צילום: N12

ההחלטה על פתיחת המעברים התקבלה אתמול, בתום הערכת מצב מחודשת, בעקבות הפסקת הירי מהרצועה. עוד הוחלט אתמול כי מרחב הדיג בעזה יורחב ויוחזר ל-15 מיילים ימיים. בצה"ל הדגישו כי "חזרת המדיניות האזרחית כלפי רצועת עזה לשגרה מותנית בהמשך שמירת השקט והיציבות הביטחונית".

ביום שני בערב, בתום 36 שעות של לחימה שבמהלכן נורו עשרות רקטות מעזה לעבר שטח ישראל, נכנסה לתוקפה הפסקת האש בין הצדדים. בתגובה לירי הרקטות מעזה, חיל האוויר תקף שורת יעדים של הג'יהאד האיסלאמי ובדמשק. שני פעילי ג'יהאד נהרגו בתקיפות.

על רקע ההסלמה הביטחונית של הימים האחרונים, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון נפתלי בנט הבטיחו שישראל נערכת למכה קשה ושונה בעוצמתה ממה שידענו עד היום. ואולם, דברים שאמרו חברים בקבינט ונחשפו שלשום ב"מהדורה המרכזית" מאירים את האיומים וההצהרות באור מעט אחר.

"כול התרחישים וההשלכות שלהם ידועים וסוכמו מראש", אמרו שרים בקבינט ל-N12. "מטוסים לא יצללו וצוללות לא יתעופפו, ואין שום תוכנית סודית שהגו בשבועות האחרונים שלא נהגתה לפני".

עוד התייחסו השרים לשאלה אם לאיומים שהושמעו אכן היה תוקף בתקופה רגישה פוליטית כמו זו. לדבריהם, "ישראל לא רצתה עימות עכשיו והאיומים ששמענו היו ריקים מתוכן בשלב הנוכחי. ייתכן שבעתיד תהיה פעולה משמעותית יותר אבל שבוע לפני הבחירות, לא הג'יהאד ולא אנחנו רצינו בעימות".

בנט הגיב לאמירות בריאיון לדני קושמרו במהדורה המרכזית: "הם טועים, ראש הממשלה דובר אמת, ואנחנו מכינים מה שאנחנו מכינים. אותם שרים אולי לא יודעים, ואלי מוטב שהם לא יודעים כי אנחנו רואים שהם מדליפים. מה שחשוב זה שאנחנו מחוייבים לייצר מצב אחר לגמרי בעזה. אסטרטגיית הסבבים מיצתה את עצמה".