בדרך להסלמה? בצל קבלת הפנים החמה לראש הממשלה נפתלי בנט בשארם א-שייח ועל רקע המתיחות בדרום אחרי עוד שתי רקטות שנורו מהרצועה, מצרים של א-סיסי העבירה אתמול (שני) מסר לחמאס שלפיו "ישראל לא תהסס להסלים את הפעולות שלה בעזה אם הירי יימשך - עד כדי מבצע צבאי ישראלי ברצועת עזה". לפי דיווחים ערביים, בימים הקרובים משלחת של המודיעין הצבאי המצרי צפויה להגיע לעזה כדי לוודא שהמצב לא יוצא מכלל שליטה.

בחמאס מנהלים בימים האחרונים חזית נוספת ביהודה ושומרון, ודוחפים את הצעירים לצאת ולבצע פיגועים - הכול בניסיון לייצר מומנטום נגד ישראל בגדה. אלא שמי שעומד בחזית ההסלמה של השבוע האחרון הוא דווקא הג'יהאד האיסלאמי שעושה זאת בשתי חזיתות - ברצועת עזה וביהודה ושומרון.

על פי ההערכות בישראל, הג'יהאד הוא ארגון הטרור ששיגר את הרקטות מעזה בתגובה על צעדי הענישה כלפי אסיריו בבתי הכלא בישראל. הג'יהאד האיסלאמי שהמוקד שלו ביהודה ושומרון הוא צפון הגדה - קבאטיה, עראבה וג'נין - מנסה בשבועות האחרונים לגייס פעילים גם באזורים דרומיים יותר. החל מלפני כמה שבועות מנסים אנשי הג'יהאד האיסלאמי לגייס כמה חוליות במחנה הפליטים בלטה שליד שכם - מעוז של הפתח. חלק מהניסיונות הללו סוכלו.

כפי שפרסמנו אתמול ב-N12, בתום הערכת מצב בעיריית שדרות הוחלט לא לקחת סיכונים עם אירועים רבי משתתפים. בשל המצב הביטחוני והחשש מירי רקטי, הוחלט לבטל את אירועי הסליחות ההמוניים שהיו אמורים להתרחש באצטדיון העירוני ובמתנ"ס הקהילתי, ובמקום - האירועים יתקיימו בבתי הכנסת השכונתיים.

רקטה מצפון רצועת עזה לעבר המועצה האזורית שער הנגב
יירוט הרקטה לעבר המועצה האזורית שער הנגב

שלשום, ביום השלישי ברציפות, שוגרה רקטה נוספת משטח רצועת עזה לשטח ישראל ויורטה על ידי לוחמי ההגנה האווירית מעל העיר שדרות. בלילה בין ראשון לשני צה"ל תקף בתגובה על הירי המתמשך מוצבים ומתחמי אימונים של חמאס. במקביל, רקטה שוגרה לאשכול ויורטה. צה"ל הגיב שוב ותקף עוד מטרות של חמאס.

הרמטכ"ל כוכבי התייחס למתיחות בדרום והזהיר את חמאס: "צה"ל מגן בגבול רצועת עזה ולא נקבל הפרת ריבונות מכל סוג שהוא. אנו תוקפים בעוצמה על כל הפרה וכך נמשיך. אם המצב יסלים - חמאס ורצועת עזה ישלמו מחיר כבד". יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ רם בן ברק, אמר אתמול ב"חמש עם" בצל הירי המתמשך מרצועת עזה: "חמאס צריך לדאוג מאוד. אם הוא לא יקבל את המשוואה הזאת, כנראה שיהיה אירוע נוסף ברצועת עזה - בטווח הזמן שאנחנו נחליט שהוא הנכון".