ניסיון פיגוע ירי והתפרעויות אלימות בשומרון: מחבלים ירו אמש (שבת) מרכב חולף לעבר עמדה צבאית סמוך לשכם ונמלטו. בסריקות שביצע צה"ל נמצאו עשרות תרמילים במרחב. מדובר צה"ל נמסר כי אין נפגעים לכוחותינו. כוחות הביטחון עורכים סריקות אחר חשודים.

החל מהשעה 18:00 החלו התפרעויות אלימות של עשרות פלסטינים בארבעת היישובים שמסביב למאחז חומש: בורקה, בזאריה, סבסטיה וסילת א-דהר. המתפרעים הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר כוחות צה"ל. חייל נפצע קל מיידוי אבנים. צה"ל השתמש באמצעים לפיזור הפגנות והפלסטינים דיווחו 68 פצועים בבורקה: 3 פצועים מירי חי, 10 מכדורים מצופים גומי ו-55 מגז מדמיע.

מוקדם יותר אמש ניסו יותר מ-200 מתנחלים לעלות שוב למאחז חומש. הצבא חסם אותם ומנע מהם מלהגיע לישיבה במאחז. במקביל, החלו להתפתח עימותים אלימים בין המתנחלים לצבא. כמה מהמתנחלים כילו בדרך את זעמם בכפרים פלסטיניים - בורקה וסבסטיה. הם יידו אבנים ושברו חלונות. הצבא ניסה לפזר את המתפרעים באמצעים לפיזור הפגנות.

גורם ביטחוני האשים את הנהגת המתנחלים באחריות להתפרעויות: "האחריות לאירוע הזה היא על יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון. הוא לקח את חומש כסמל ומבעיר את השטח. אזור שהיה שקט בכל התקופה האחרונה נדלק עכשיו והחשש הגדול הוא שזה יקרין על כל האזור".

הפרות הסדר בבורקה שבנפת שכם (צילום: רויטרס)
התפרעויות בבורקה שבנפת שכם | צילום: רויטרס
הפרות הסדר בבורקה שבנפת שכם (צילום: רויטרס)
ההתפרעויות בבורקה שבנפת שכם | צילום: רויטרס

הרב דרוקמן: "מזועזע מההרס בחומש"

זקן רבני הציונות הדתית, הרב חיים דרוקמן, תקף בשיחה עם N12 את הרס המבנים הארעיים אתמול במאחז חומש, אחרי שאלפים רבים עלו למאחז בסיום השבעה על יהודה דימנטמן ז"ל שנרצח בפיגוע.

הפרות הסדר בבורקה שבנפת שכם (צילום: AP)
ההתפרעויות בבורקה שבנפת שכם | צילום: AP

"אני מזועזע מההרס בחומש ביום שישי", אמר הרב דרוקמן. "איך נעשה הדבר הנורא הזה? שרים בממשלה הבטיחו לי שיהרסו רק דברים שנבנו אחרי הרצח, שזו גם איוולת, אבל פינו דברים שנבנו קודם. הרסו את מיכלי המים. את בית המחבלים עדיין לא הרסו אבל בחומש הרסו. בער להם להרוס. ואת זה עושה ממשלת ישראל. זה פרס לטרור!".

הרב דרוקמן הוסיף: "שמעתי ראיון עם השר עומר בר לב והתביישתי. הוא אמר ש'זו מדינת חוק', אבל כששאלו אותו על חאן אל אחמר הוא גמגם. התביישתי".

ממועצה אזורית שומרון נמסר: "זו הפעם השניה בשבוע האחרון שדובר צה"ל מפיץ כזבים ושקרים. נאמר לנו בפירוש מראש, ע"י גורמים בכירים במערכת הבטחון, כי דובר צה"ל ישתמש בפרקטיקה של השמצות כלפי ההתיישבות, מדובר בהתנהלות מחפירה של דובר צה"ל, המסריחה מפוליטיקה מכף רגל ועד ראש. אנו מגנים בתוקף את דובר צה"ל - לא היה שום עימות עם חיילי צה"ל באירוע, והמתיישבים לא תקפו שום ערבי בשום כפר, כל אמירה כזו מטרתה הכפשת שמם של המתיישבים החלוצים. אנחנו בהתיישבות אוהבים את חיילי צה"ל, ובזים לגורמים שמנסים לעשות פוליטיקה על גב צה"ל תוך שימוש בשקרים בוטים".

ליה ספילקין השתתפה בהכנת הכתבה