"המחבלים זרקו מטענים - אז הבנו שהם חמושים" - כך מסר דובר צה"ל, תת אלוף הדי זילברמן, בסיכום ראשוני שהועבר היום (רביעי) על ניסיון הפיגוע שהתרחש אתמול סמוך לרצועה. תא"ל זילברמן אף מסר עדכונים בנושא ההחלטות האחרונות של פורום מטכ"ל בנוגע לשינויים הארגוניים בצה"ל במסגרת התוכנית הרב שנתית "תנופה". במקביל, זר בלוני תבערה נוסף התגלה בעוטף עזה.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בשעה שמונה וחצי התצפיות זיהו שלושה מחבלים חוצים ליד כיסופים", תיאר תא"ל זילברמן את אירוע החדירה. "התצפיתניות זיהו אותם כבר אותם כבר בשטח הרצועה. הם חצו במקום יחסית נסתר שבסמוך אליו יש חורשה. החדירה לא היתה ספונטנית היו בעבר חדירות באזור זה, והם חדרו עם אמל"ח (אמצעי לחימה) בכוונה לבצע פיגוע והגיעו למרחק של שני ק"מ מקיבוץ כיסופים".

הרמטכ
כוכבי משוחח עם הלוחמים בעוטף עזה | צילום: דובר צה"ל

זילברמן המשיך: "כוח מסיירת חרוב ושיריון כיתרו אותם בסיוע התצפיתניות. המחבלים הבינו שזוהו והחלו לנוע דרומה בחורשה תוך שהם זורקים שני מטענים על הכוח - אז הבנו שהם חמושים. הכוח פתח באש והרג את השלושה, כולם בני שמונה עשרה מדיר אל בלח. לאחר מכן התברר כי היו עליהם גם סכינים". 

תא"ל זילברמן אף הצהיר כי המחבלים אינם שייכים לאף ארגון ושצה"ל הפיק לקחים מהאירוע. הרמטכ"ל אביב כוכבי ביקר היום באזור, נפגש עם הלוחמים והודה לחיילים ולמפקדים: "החוכמה של צה"ל בכלל ושל בטחון שוטף, של פעילות מבצעית בגבולות בפרט, היא כזאת שיש מערכות שלמות של מודיעין, של אמצעי אש, של אמצעי יבשה, אוויר, לפעמים גם ים, ושברגע ספציפי כשיש אינדיקציה אתה יכול להביא את כל היכולת הזו, והבאתם בדיוק את היכולת הזאת. יש לי הערכה רבה על האופן שבו עשיתם את זה, ובאותה נשימה תזכרו שזה יכול לקרות הלילה או למחרת".

חטיבת כפיר תשנה את ייעודה

במהלך ביקורו הרמטכ"ל כוכבי אף פרסם "סנונית ראשונה" מהחלטות פורום מטכ"ל, שהתכנס מוקדם יותר השבוע, בנוגע לתוכנית הרב שנתית "תנופה". בפורום מטכ"ל הוחלט כי צה"ל יעבור התייעלות מסוימת ש"תפנה" כספים להשקעה בהתעצמות, יחד עם התקציבים שיועברו במסגרת הסכם הסיוע האמריקני. השינוי המרכזי יהיה בכוחות היבשה - חטיבת כפיר, שעד כה הייתה מופקדת על אזור יהודה ושומרון בלבד, תהפוך לחטיבת חי"ר לכל דבר כמו ארבע אחיותיה גולני, צנחנים, נח"ל וגבעתי. הייעוד שלה יהיה לחימה בשטח הבנוי.

חטיבת כפיר תתרחב בכח אדם ובאמל"ח. ארכיון | צילום: דובר צה"ל, חדשות

"קיבלנו החלטה במהלך השבוע האחרון להפוך את חטיבה 900 לחטיבת חי"ר רגילה לכל דבר ועניין", אמר הרמטכ"ל ללוחמים בהתייחסו לשינויים בחטיבת כפיר. "ולא רק שהיא תהיה חטיבת חי"ר רגילה לכל דבר ועניין, היא תהיה מה שאנחנו קוראים חטיבת חי"ר-אש. היא תתמחה, ביחד עם עוד שתיים-שלוש חטיבות, שניקח אותן ונסב אותן ליכולת הזאת שנקראת חי"ר-אש, להיות חטיבה שמתמחה לא רק במרחבים עירוניים, אלא גם מתמחה בלחימה במרחב עירוני שהיא עתירה ועשירה ביכולות השמדה של אויב". 

זילברמן הסביר מאוחר יותר שהשינוי יכתיב גידול במספר הלוחמים בחטיבה, גיוס כוח אדם רב יותר והצטיידות באמל"ח נוסף שלא היה לה עד היום. בנוסף, בכפיר יתחילו להתאמן במודלים אופרטיביים ויכינו את החטיבה להשתתפות במלחמה.

בלוני תבערה אותרו בעוטף עזה

במקביל, הערב אותר זר בלונים שאליהם חובר חפץ חשוד במושב ניר משה שבמועצה האזורית מרחבים בעוטף עזה. חבלן משטרה הגיע למקום. שי חג'ג', ראש המועצה האזורית מרחבים ויו"ר מרכז המועצות האזוריות, ביקש להזכיר כי אין להתקרב לחפצים חשודים וכי יש לדווח למוקד 100 של המשטרה: "על משרדי הממשלה לזרז תוכנית לעידוד קציר מוקדם של שדות הקמה סמוכי גדר, כמספוא ירוק לתחמיץ למשק החלב ולא להותיר אותם להתייבש לשם קציר לגרעינים, כפי שהיה בשנה שעברה".

בלוני תבערה בעוטף עזה ביישוב ניר משה
בלוני תבערה שאותרו בעוטף עזה | צילום: מועצה אזורית מרחבים

מהשטרה נמסר כי הערב התקבל דיווח שלפיו ביישוב בתחום המועצה האזורית מרחבים אותר צרור בלונים אליהם מחובר פריט מעורר חשד. שוטרים וחבלן משטרה הגיעו למקום על מנת לבצע טיפול מקצועי בחפץ החשוד. "אנו שבים ופונים לציבור כי בכל מקרה מעורר חשד יש לפנות למוקד 100 ולהשאיר הטיפול בידי כוחות המשטרה המיומנים בכך", מסרו במשטרה.