צה"ל נגד הקרנבל: בצל פרסום התוכנית הרב-שנתית "תנופה", צה"ל נאלץ להתמודד בתקופה האחרונה עם שורת אירועים מביכים שדווחו לרא"ל אביב כוכבי בזמן אמת. בצה"ל לא אהבו את "פסטיבל" הגיוס של הזמרת נועה קירל. בכירים בצבא סבורים כי צה"ל צריך להיות צבא ערכי ולעסוק בחייליו ובלוחמיו באופן שווה - ולא בטאלנטים. בצבא נדרשו גם למחדל הצפת המטוסים בחצור ולפרשת בלוף גיוס החרדים, והורו למפקדים לתחקר את הכשלים ולנהוג בשקיפות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אחרי התחקיר שחשף כי קצינים בצה"ל זייפו לכאורה את נתוני גיוס החרדים כלפי מעלה כדי להפגין עמידה ביעדים, הרמטכ"ל מבטיח כי תוך שבועיים תסיים ועדת הבדיקה בראשות אלוף במיל' רוני נומה את עבודתה ותציג את ממצאיה לוועדת חוץ וביטחון של הכנסת. הדיווח הראשוני הגיע מתוך הצבא והממצאים הוצגו לכוכבי שהציג עמדה חד-משמעית שלפיה הצבא טעה באופן שבו פעל באירוע. לתפיסתו, חמור שהצבא עדיין נאבק עם המספרים ומגלה חוסר שליטה בניהולם.

נועה קירל התגייסה לצה
קירל בבקו"ם | צילום: צילום פרטי

באשר למחדל הצפת מטוסי הקרב, צה"ל פרסם לאחרונה את מסקנות צוות התחקיר שבדק מדוע לא פונו מטוסי הקרב מבסיס חצור שבדרום, שהוצף בסערה האחרונה. במקביל להליך הפיקודי שבמסגרתו עזב מפקד הבסיס את תפקידו ושלושה מפקדי טייסות ננזפו, הורה הרמטכ"ל להקים צוות שיבדוק את הסתרת המידע מהציבור. לתפיסתו, צה"ל צריך לנהוג בשקיפות, להצביע על שגיאות ולטפל.

כזכור, בעקבות מזג האוויר הסוער שפקד את ישראל בחודש שעבר, הוצפו שמונה מטוסים - שלושה מהם באופן משמעותי, וכן נגרמו נזקים בשווי מיליוני שקלים. ההצפות גרמו לפגיעה בדירים התת-קרקעיים (דת"קים), המת לו היו סוגרים את הסכרים שחוצצים בין הנחל למסלולים עליהם חנו המטוסים, האירוע החמור לא היה קורה והיה נחסך הנזק הרב שנגרם לשמונה מטוסי קרב.

הצפה בבסיס חצור
ההצפה בבסיס חצור

תחקיר אירוע ההצפה החמור בחודש שעבר, שבמהלכו נגרם למטוסים נזק בשווי של עשרות מיליוני שקלים, העלה כי לו היו סוגרים את הסכרים שחוצצים בין הנחל למסלולים עליהם חנו המטוסים, האירוע החמור לא היה קורה והיה נחסך הנזק הרב שנגרם לשמונה מטוסי F-16.

התחקיר העלה כי משאבות שהותקנו בדת"קים שבבסיס נסתמו בבוץ ולא פעלו. עוד נקבע כי מפקד הבסיס כשל כשלא ביצע הערכת מצב ולא העביר את הבסיס לכוננות דרגה 3 – היערכות לשיטפון.  כמו כן, כשל חיל האוויר כשלא רתם את המועצות האזוריות ואת רשות הניקוז לטפל בנחל מבעוד מועד.