המשטרה הצבאית חוקרת תקרית אלימה שהתרחשה במהלך מבצע "שומר חומות" בשומרון, שבמהלכה נהרג פלסטיני מירי. בסרטון שפרסם ארגון "בצלם", ופורסם באתר "שיחה מקומית" נראים חיילים בכפר עוריף הסמוך ליצהר עומדים לצד אדם חמוש רעול פנים, ללא חולצה ועם מכנסי צבא, שככל הנראה גם ביצע ירי עם נשקו. שבועיים אחרי פרסום התיעוד, בצבא הבהירו: רעול הפנים הוא חייל חמוש, תושב היישוב, שאינו חלק מהכוח שפעל בגזרה.

האירוע התרחש ב-14 במאי, "יום הנכבה", בעיצומו של מבצע "שומר החומות" - אז התמודד צה"ל עם עשרות מוקדים של הפרות סדר אלימות ברחבי יהודה ושומרון ועם יותר מעשרה פיגועי ירי רק באותו יום. באחת מזירות הפרת הסדר בפאתי הכפר עוריף, אדם החמוש בנשק ולבוש במכנסי צבא שאינו חלק מהכוח שפעל בגזרה נכנס לזירה כאשר הוא רעול פנים וביצע ירי עם נשקו.

בתיעוד נשאל מ"מ הכוח אם הוא מכיר רעול הפנים והשיב בשלילה. "אני לא מכיר אותו, ביקשתי ממנו להתרחק", הסביר הקצין. שבועיים אחרי פרסום התיעוד, בצה"ל אישרו כי רעול הפנים הוא חייל חמוש, תושב היישוב, שאינו חלק מכוח המילואים שפעל בגזרה.

רעול הפנים שתועד יורה לעבר פלסטינים בשומרון (צילום: בצלם)
חייל רעול פנים תועד יורה לעבר פלסטינים ביצהר | צילום: בצלם

הגדוד שהיה בגזרה בזמן האירוע הוא גדוד מילואים שקיים תעסוקה מבצעית בגזרה במשך שלושה שבועות במהלך מבצע "שומר החומות". הראשונים שהוקפצו לטפל באירוע הם חברי כיתת הכוננות של היישוב יצהר ובהמשך חבר אליהם הצבא. במהלך אותו יום התמודדו הכוחות הלוחמים בגזרת שומרון בלבד עם יותר מ-30 מוקדי הפרת סדר.

מרגע שצה"ל לקח אחריות על האירוע, היה מצופה מהכוח להרחיק את חברי כיתת הכוננות ולטפל לבדם בהפרת הסדר. חקירת מצ"ח בגין האירוע טרם הסתיימה ובסיומה יועברו הממצאים לבחינת הפרקליטות הצבאית.

לוחמי מג"ב בזירת ההתפרעות ביצהר (צילום: דוברות המשטרה)
לוחמים ליד יצהר. אילוסטרציה | צילום: דוברות המשטרה

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "ב-14 במאי (יום הנכבה), בעיצומו של מבצע 'שומר החומות', התמודדו לוחמי צה"ל עם עשרות מוקדים של הפרות סדר אלימות במרחב יהודה ושומרון וכן עם למעלה מעשרה פיגועי ירי רק באותו יום. סביב היישוב יצהר שבגזרת החטיבה המרחבית 'שומרון', התמודדו הכוחות עם ארבעה מוקדי הפרות סדר אלימות, למול יידוי אבנים מסיבי לעברם והצתות מכיוון הכפרים הסמוכים ובחלק מהאירועים חשו הלוחמים סכנה ממשית לחייהם".

"באחת מזירות הפרת הסדר בפאתי הכפר עוריף, חייל חמוש, תושב הישוב ושאינו חלק מכוח המילואים שפעל בגזרה, נכנס לזירה כאשר הוא רעול פנים וככל הנראה גם ביצע ירי עם נשקו. התקיים תחקיר פיקודי בנושא ובנוסף נפתחה חקירת מצ"ח. כוחות צה"ל ימשיכו לפעול לשימור השקט והביטחון לתושבי אזור יהודה ושומרון בהתאם לנהלים, כאשר במקרים בהם תמצא חריגה, יתוחקרו וינקטו צעדים בהתאם".