עידן הלייזר יוצא לדרך: המנהל לפיתוח אמצעי לחימה ותשתיות טכנולוגיות (מפא"ת) שבמשרד הביטחון חשף היום (רביעי) את פריצת הדרך במערכות ההגנה של צה"ל מפני טילים וכלי טיס זעירים - מערכות יירוט המבוססות על לייזר רב-עוצמה. הטכנולוגיה החדשה צפויה להביא לשינוי אסטרטגי ביכולת ההגנה האווירית של מדינת ישראל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ראש מחקר ופיתוח במנהל לפיתוח במשרד הביטחון, תא"ל יניב רותם סיפר על הפיתוח החדש: "אנחנו נכנסים לעידן חדש של 'לוחמת אנרגיה' באוויר, ביבשה ובים. השקעות המחקר ופיתוח שנעשו במפא"ת בשנים האחרונות, מציבות את ישראל בין המדינות המובילות בתחום הלייזר רב-העוצמה. במהלך שנת 2020 נבצע הדגמת יכולות של הלייזר בשטח".

נשק הלייזר החדש של צהל‎ (אילוסטרציה:     אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון‎)
נשק הלייזר החדש של צה"ל | אילוסטרציה: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון‎

תא"ל רותם אף הכריז כי "הנשק הזה יהווה מכפיל כוח ליכולות ההגנה של צה"ל: להגנה האווירית, להגנה על הגבולות ואף ליכולות התמרון של צה"ל. החזון לעתיד הוא לראות את הלייזר מוטס על כלי טיס אוויריים – ואף להשתמש בו כנשק התקפי". 

פריצת הדרך הזו מאפשרת את יציאתן לדרך של שלוש תוכניות לפיתוח מדגימי לייזר רב-עוצמה, בשיתוף התעשיות הביטחוניות "רפאל" ו"אלביט מערכות". תכניות אלה יכללו מערכת לייזר קרקעית שתשלים את כיפת ברזל ובכך תהווה שכבת הגנה נוספת למערך האווירי של צה"ל. הנשק החדש יהווה "לייזר מתמרן" ויגן על הכוחות המתמרנים בשטח באמצעות יירוט מעל עננים, הגנה על מרחבים גדולים יותר וכל זאת באמצעות פלטפורמה אווירית.

יתרונות היירוט בלייזר רב-עוצמה הם בין השאר בשימוש בנשק בעלות נמוכה. כמו כן, הנשק יאפשר את שיפור האפקטיביות של מערכי ההגנה של צה"ל, כתוצאה משימוש בשתי טכנולוגיות שונות ומשלימות - הגנה אווירית כדוגמת "כיפת ברזל" והלייזר. באמצעות הנשק החדש ניתן יהיה לנהל את היירוטים בצורה יעילה יותר וניתן יהיה לצמצם את השימוש במיירטים. יתר על כן, באמצעותו יוגדל הפוטנציאל ליירוט של איומים נוספים כדוגמת רחפנים, מזל"טים ובעתיד אף רקטות מדויקות.

לאחרונה הושגו הישגים משמעותיים בקידום הטכנולוגיה של לייזר רב-עוצמה, בעקבות שיתוף פעולה של משרד הביטחון עם התעשיות הביטחוניות וגורמים באקדמיה. הישגים אלה התאפשרו בעקבות פיתוח לייזר חשמלי, בניגוד ללייזר כימי שבו השתמשו עד כה.

_OBJ

פריצת הדרך הטכנולוגית מבוססת על דיוק קרן הלייזר. באמצעות הטכנולוגיה החדשה הצליחה מערכת הביטחון למקד ולייצב את האלומה על מטרה בטווחים ארוכים, כולל התגברות על הפרעות באטמוספירה. טכנולוגיה זו מאפשרת לפתח מערכות יירוט אפקטיביות, בעלות יעילות מבצעית גבוהה, שיהוו שכבה נוספת במאמץ ההגנה על מדינת ישראל באוויר, ביבשה ובים.

שר הביטחון, נפתלי בנט בירך על המהלך: "המוח הישראלי ממשיך להוביל חדשנות פורצת דרך. פרויקט הלייזר יהפוך את מערכת הביטחון לקטלנית, עוצמתית ומתקדמת יותר. מדובר בנדבך משמעותי בביצור ביטחון מדינת ישראל. לצד כלי המלחמה הקיימים, נוסיף חרב של לייזר אל מול האיומים, בצפון ובדרום.
אנחנו מתקדמים במלוא התנופה, והמסר הברור: לישראל יכולות כבירות, בהגנה ובהתקפה.
לאויבי ישראל מוטב לא לבדוק את הסבלנות והיכולות שלנו".