אחרי שרה"מ בנט חשף אתמול (שני) בכנסת פעולה חשאית לאיתורו של נווט חיל האוויר הנעדר רון ארד, גורם ביטחוני חושף כי הפרסום היה מתוכנן ותואם בין ראש הממשלה לבין ראש המוסד דוד ברנע. המוסד לא להתנגד לכוונה לחשוף את דבר קיומו של המבצע - שהביא מודיעין איכותי שמיקד את מערכת הביטחון לנתיב ספציפי באשר לגורלו של רון ארד. במקביל, מתברר שמעט מאוד ידעו שראש הממשלה הולך לחשוף את המבצע בנאום שלו בכנסת ואפילו שר הביטחון לא עודכן מראש.

גורם ביטחוני שמכיר את פרטי המבצע שנחשף אמר כי "מדובר במבצע גדול, יוצא דופן, שלא היה כדוגמתו בכמה מדינות. היו שותפים לו יחד עם המוסד גם השב"כ וצה"ל. בזכות המבצע הושג מודיעין איכותי שממקד אותנו למקומות שלפני המבצע לא היו לנו. זה יאפשר לבצע גם פעולות בעתיד. זה מקדם אותנו לדעת על שעלה בגורלו של רון ארד".

הגורם הביטחוני סיפר שהמבצע מיקד את מדינת ישראל אחרי שנבחנו כמה כיוונים וכמה עמדות במערכת הביטחון לגבי מה שאירע לרון ארד. המבצע למעשה הכניס את המוסד לנתיב ספציפי. ראש המוסד ברנע הנחה עם כניסתו לתפקיד לעשות הכול, גם במחיר של סיכון חיים, כדי להביא מידע על רון ארד. זהו מסר של מחויבות לרון ארד וליתר השבויים והנעדרים.

במקביל, ל-N12 נודע כי מספר מועט מאוד של אנשים ידעו שראש הממשלה מתכוון לחשוף את המבצע בנאום שלו בכנסת: אנשי הלשכה של ראש הממשלה, מזכיר הממשלה, היועצים הקרובים, הדוברים וראש המוסד.

גם ראש הממשלה החליפי ושר החוץ יאיר לפיד עודכן מראש, אך שר הביטחון בני גנץ שמע את הדברים לראשונה במליאה. גנץ עודכן בפרטים שניות לפני שבנט עלה לדוכן הנואמים, כשישב לימינו של ראש הממשלה. בנט פנה אליו וסיפר לו שבכוונתו לחשוף את המבצע מעל דוכן הכנסת. גם אם הייתה לגנץ הסתייגות רגע לפני הנאום, קשה להאמין שהיה יכול להביע אותה.

אחרי הביקורת על חשיפת המבצע, בנט חשד שבכירים בממשלה מתדרכים נגדו בתקשורת וזעם בישיבת הממשלה על השרים שהתראיינו אתמול באולפנים: "אני מציע לכל מי שיש לו ביקורת לפנות קודם למזכיר הממשלה או לשר הרלוונטי ולבדוק את הפרטים. לא תמיד נוכל לספר הכול, אבל תעשו את זה לפני שאתם הולכים לתקשורת ומבקרים".

בנט חשף אתמול כי קבוצה מהמוסד יצאה לפני חודש למשימה סודית שמטרתה לאסוף מידע על גורלו של טייס הקרב רון ארד. בתקשורת הערבית ניסו היום להבין מהו אותו מבצע סודי של המוסד שנערך בחודש שעבר ואמור היה לשפוך אור חדש על שעלה בגורלו של רון ארד.

על פי הדיווח בלבנון, המבצע כלל חטיפת קצין אירני על ידי ישראל בסוריה. לאחר שהובא למדינה באפריקה, נחקר ולבסוף שוחרר.עיתון סעודי טען שהמבצע נערך בלבנון ובסוריה, ונלקחה דגימת DNA משרידי גופה בלבנון. משרד ראש הממשלה פרסם שהמבצע להשגת מודיעין אודות רון ארד היה מוצלח.

רון ארד, ארכיון (צילום: חדשות)
רון ארד, ארכיון | צילום: חדשות

ישראל ביצעה לאורך השנים מבצעים רבים, שותפים להם כל ארגוני הביטחון והמודיעין, במאמץ להביא מידע חדש על רון ארד. בשנים האחרונות ביקשה גם ישראל את סיועה של רוסיה כמי שפועלת בחופשיות בסוריה.

בעקבות הפרסום אתמול של ראש הממשלה פרץ ויכוח על נחיצות הפרסום והשאלה מדוע החליט ראש הממשלה לחשוף את המבצע החשאי. בסביבתו של בנט משוכנעים שהמהלך היה נכון ואילו גורמים אחרים טענו שמדובר במהלך פוליטי.