מסר תקיף מטהרן: מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, איסמעיל קאאני, העביר מסר נחרץ - והבטיח לראשי החמאס והג'יהאד בעזה כי טראמפ לא יצליח במהלך המדיני. קאאני, מחליפו של קאסם סולימאני שחוסל בחודש שעבר, טען בשיחות כי "עסקת המאה נועדה לכישלון".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפי הפרסום בסוכנות הידיעות האירנית TASNIM, קאאני שוחח עם איסמעיל הנייה - ראש הלשכה המדינית של חמאס - ועם מנהיג הג'יהאד האסלאמי, זיאד אל-נחאלה. בשיחות הטלפון הדגיש כי משמרות המהפכה "תומכות בפלסטינים ללא כל הסתייגות ובמאבקם נגד התוכנית האמריקנית". 

ממשיך לאיים על ישראל, הנייה (צילום: חדשות)
קיבל את המסר מאירן. איסמעיל הנייה | צילום: חדשות

"ארצות הברית לא יבחלו באף פשע"

עוד תקף: "'עסקת המאה המבישה נולדה מתה. כמו מזימות פשרה קודמות, היא נועדה להיכשל". לדבריו, המדינאים האמריקנים "רק מחפשים לרצות את הפושעים הציונים – ולמען מטרה זו הם לא יבחלו באף פשע או מעשה בוגדני".

זיאד נחאלה (ארכיון) (צילום: חדשות)
מנהיג הג'יהאד האסלאמי | צילום: חדשות

באירן הדגישו כי דבריו של מפקד כוח קודס הולמים את קריאתו של המנהיג הרוחני, האייתוללה חמינאי: המנהיג העליון קרא ב-2018 למשאל עם בקרב "הפלסטינים האמיתיים מכל האמונות השונות", על מנת להקים ממשלה פלסטינית. חמינאי טען אז כי המשאל צריך לכלול מוסלמים, נוצרים ויהודים – ולהוביל לכך ש"המשטר הישראלי המזויף יושמד בעתיד הנראה לעין".

דונלד,טראמפ,בנימין,נתניהו,תוכנית,שלום (צילום: שי פרנקו)
טראמפ ונתניהו בהצגת התוכנית, בשבוע שעבר | צילום: שי פרנקו

המסר הנחרץ מצטרף לשורת הגינויים לתוכנית טראמפ, שהוצגה בשבוע שעבר. יו"ר הרשות הפלסטינית אמר כי מדובר ב"מזימה שלא תעבור ותיזרק לפח, אנחנו אומרים אלף פעמים לא" – ובסוף השבוע אף הודיע כי ינתק את הקשרים עם ישראל וארצות הברית, כולל התיאום הביטחוני. 

למרות המאמצים של טראמפ להכשיר את דעת הקהל, מנהיגי ערב "התקפלו" - ושרי החוץ של הליגה הערבית אישרו את ההחלטה שאבו מאזן קידם, לאחר שנאם במשך שעתיים. המניע לשינוי העמדה: הלחץ של אירן וטורקיה – שתי המדינות המוסלמיות הגדולות שאינן ערביות – כמו גם החשש מדעת הקהל הפנימית והאיום של אבו מאזן שיחשוף את המנהיגים כבוגדים בעניין הפלסטיני.

יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן נאם שלשום במהלך כינוס הליגה הערבית - ואיים בניתוק הקשרים עם ישראל. "בתקופת כהונתו של נתניהו לא יהיה שלום. ננתק את קשרינו, כולל יחסי ביטחון, עם ישראל בעקבות נטישת ההסכמים. אני מסרב לעסקה מכיוון שהיא מציבה את ירושלים בריבונות ישראלית. לא אירשם בהיסטוריה שלי ושל ארצי כזה שמכר את ירושלים".

אבו מאזן שב ותקף את העסקה שהציג הנשיא האמריקני: "האמריקנים רוצים שנחלק את אל-אקצא, נוותר על זכות השיבה ונוותר על נשק". לדבריו, "הם רוצים להכיר רק במדינה יהודית. הם רוצים שאבו דיס תהיה בירת פלסטין, שזה כפר קטן ליד ירושלים אבל לא ירושלים עצמה". בהמשך אמר מחמוד עבאס כי בכוונתו להציג תוכנית מדינית משלו בתוך עשרה ימים. תוכניתו צפויה להתבסס על יוזמת השלום הערבית שהוצגה בשנת 2002, שלפיה ישראל תיסוג מכל שטחי רמת הגולן, יהודה ושומרון.