בעקבות תחקיר "עובדה" שחשף כיצד היחידה להפעלת סוכנים יזמה שני מבצעים כדי להביא לקצין מודיעין ראשי צנצנות טחינה מהשטחים, הרמטכ"ל  אביב כוכבי קיבל השבוע את המלצות ראש אמ"ן והחליט על שורה של צעדים פיקודיים חמורים נגד מספר קצינים ביחידה מסווגת. לפי הודעת דובר צה"ל, קצין בדרגת סא"ל יודח מהיחידה וקצין בדרגת סא"ל נשלח למחבוש. מפקד היחידה, קצין המודיעין הראשי וקצין בדרגת רס"ן ננזפו פיקודית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במסגרת הבדיקה, שערך קצין בודק בדרגת תא"ל, נמצא כי בשני מקרים בוצעה פעילות מבצעית, באמצעות סוכן, להבאת קופסאות טחינה משטחי יהודה ושומרון שלא לצרכים מבצעיים. ממצאי הבדיקה עולה שמקבל הקופסאות לא ידע כי בוצעה פעילות מבצעית שיועדה לצורך כך.

סיום מסלול אגוז (צילום: לוחמי היחידה)
אילוסטרציה | צילום: לוחמי היחידה

הרמטכ"ל כוכבי קבע כי הוא רואה את האירועים בחומרה רבה, והם מהווים הפרה בוטה של הקוד הערכי והמקצועי בצה״ל. הרמטכ"ל הדגיש כי לפעילות המבצעית, שהיא ליבת העיסוק של צה"ל, יש להתייחס בחרדת קודש, ולבצעה אך ורק לשם תכלית ביטחונית הכרחית.

עוד הדגיש הרמטכ"ל כי דיווח אמת ויושרה הם יסוד מוסד בצה"ל וערכים בסיסים המצופים מכל חייל ומכל מפקד. כל סטייה מערכי היסוד תזכה לתגובה חריפה ונוקבת.

במהלך הבדיקה נחשפו פערים במערכת האישורים והבקרה ביחידה. עוד הסתבר שקצין בדרגת סא"ל שיזם את הפעילות בניגוד לפקודות, לא מסר את כל האמת במהלך הבדיקה. מסיבות אלו הוחלט להדיחו מתפקידו ולנקוט פעולות לשחררו מצה"ל.

הרמטכ"ל אביב כוכבי בתרגיל (צילום: דובר צה"ל )
"הפרה בוטה של הקוד הערכי". כוכבי | צילום: דובר צה"ל

ראש אמ"ן, האלוף תמיר הימן, הדגיש שהפעילות המבצעית באגף הינה במוקד העשייה המודיעינית וכי יש להקפיד בכללים המחייבים לגביה, קלה כחמורה. "חל איסור על שימוש במשאבים מבצעיים, לתכלית שאינה ראויה", מסר האלוף הימן.

בין הצעדים הפיקודיים שננקטו על ידי ראש אמ"ן בתיאום עם הרמטכ"ל: קצין ביחידה בדרגת סא"ל הודח מתפקידו וינקטו פעולות לשחררו מצה"ל, זאת מכיוון שיזם את הבאת קופסאות הטחינה בשני האירועים כמתנה לקצין בכיר. כמו כן, כשל הקצין במסירת מידע חלקי ומטעה בעת בדיקת האירועים.

קצין נוסף ביחידה בדרגת סא"ל נשפט בדין משמעתי בגין עבירה של חריגה מסמכות ונדון לעונש מחבוש בפועל של 28 ימים, זאת מכיוון שהורה על הפעילות המבצעית, אף שידע כי אינה לצרכים מבצעיים של היחידה.

קורס חוקרי שטח (צילום: טל מנור, דובר צה"ל)
ארכיון | צילום: טל מנור, דובר צה"ל

 קצין המודיעין הראשי, ננזף פיקודית כיוון שקיבל את קופסאות הטחינה, אך לא בדק כיצד הובאו אליו ולא נקט צעדים למניעת פעולות מעין אלה. יצוין כי קמנ"ר לא הנחה על הפעולות ולא יזם אותן, ולא ידע שהתקיימה פעילות מבצעית ייעודית למטרה זו. יתרה מכך, הקצין שילם עבורן.

עוד ננזפו  מפקד היחידה בדרגת אל"ם בגין אחריותו הפיקודית לאירועים, הגם שלא היה מעורב בהם ישירות, וקצין נוסף ביחידה בדרגת רס"ן שהיה שותף להוצאת הפעילות המבצעית, תוך שהתרשל בבירור תכליתה והצורך בה.

מדובר צה"ל נמסר: "מדובר באירוע חמור וחריג, אך מנגד אין הוא מעיד על איכות היחידה, אשר מבצעת באופן קבוע פעולות מורכבות ביותר בהצלחה רבה, זוכה לשבחים רבים ובמהלך השנים האחרונות זכתה במספר צל"שים".