ציורי קיר, גופות דמה ובובות פצועים שמעבירות מידע לחובש: כך נראה הסימולטור החדש של צה"ל, שמדמה בפני צוותי רפואה מנהרות וכפרים. מאמן הרפואה החדש שנחנך בצאלים מאפשר לחובשים ופרמדיקים לתרגל לא פחות מעשרה תרחישים שונים – בסימולטור שיוצר אווירה מציאותית, ומאפשר אימון ברמה גבוהה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

סימולטור רפואי
סימולטור רפואי

כשהחיילים נכנסים לחדר, עשן כבר ממלא אותו וברקע נשמעות צעקות. עם כניסתם החדר מתעורר לחיים, והמתרגל מנהל את התרחיש באמצעות מסך טאבלט. בין התרחישים האפשריים – חילוץ פצועים ממנהרה, ירי נ"ט, הפעלת מטען על כוח, היתקלות בתוך מבנה ועוד. בובות הפצועים מופעלות גם הן באמצעות הטאבלטים – והן יודעות לדמות מצבים רפואיים רבם ולהציג למטפלים מדדים שונים.

מאמן הרפואה החדש בצאלים
מאמן הרפואה החדש בצאלים | צילום: none, אליסף מיארה
ציורים המדמים פיצוץ מטען
ציורים המדמים פיצוץ מטען | צילום: none, אליסף מיארה

הפעילות בחדר מתועדת במצלמות, ובעלי התפקידים גם מוקלטים במהלך התרגול – מה שמאפשר בהמשך תחקור מיטבי של כל תרגיל.

הביקוש לאימון בסימולטור החדש גבוה. סא"ל מיקי אמלקיאס, ראש ענף אימוני רפואה קרבית, אמר: "זה שיפור של היכולת שמאפשר לנו לתרגל חילוץ מתשתית טרור שנפגוש במערכה הבאה. אנחנו לא מטפלים בחיילים במנהרה עצמה אלא שואפים לחלץ אותם ולטפל במקום בטוח, וכאן נוכל לבחון את זה. אנחנו מקווים שמרבית כוחות הרפואה בצה"ל, בסדיר ובמילואים, יתאמנו כאן".

סימולטור רפואי
סימולטור רפואי

כדי לתרום למראה המציאותי של הסימולטור גייסו בצה"ל את אומן ציורי הקיר אליסף מיארה, שכבר השתתף בעבר בפרויקטים צה"ליים. "יצרנו שתי כיתות שמדמות בית פלסטיני מודרני שחיים בו", שיתף מיארה. "רצינו לתת לחיילים שנכנסים חוויה כמה שיותר אותנטית". בין הציורים ששולבו בסימולטור – ציור על הרצפה המדמה פיצוץ מטען, ופני מחבל המביטים מקצה של מנהרה בחלל המרכזי. בפרויקט השתתפו חיל הרפואה והמרכז לאימונים ביבשה יחד עם חברת "אלטל" שהזמינה את העבודה ממיארה.