"שמי עודה אבו ג'ודה, אבו של חאלד שרצח את רון קוקיא ז"ל - ופניתי למסור התנצלות" - זו ההודעה הבלתי רגילה שמסרה הבוקר (חמישי) משפחת המחבל מהפיגוע ב-2017 במסיבת עיתונאים שכינסה בבאר שבע. הגברים של המשפחה התכנסו ברחבת בית המשפט המחוזי בעיר ומסרו שלוש הצהרות בזו אחר זו, מהאב, ומשני דודים: "לא חשבנו אף פעם שמהבית שלנו ייצא רצח של חייל, מבקשים את סליחתכם". אביו של רון ז"ל הגיב למסיבת העיתונאים: "ההצהרה - מהשפה אל החוץ. המשפחה מתלוננת על אכיפת החוק ופוגעת בערך ההתנצלות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"חינכתי את משפחתי לנאמנות למדינה ולאהבת אדם", אמר האב. "אני מתנגד לכל אלימות שהיא מכל סיבה שהיא. אני פונה לעם ישראל ולמשפחת קוקיא ומתנצל על רצח החייל רון קוקיא ז"ל, מתנצל על הכאב הרב, מגנה מכל הלב את הרצח של החייל שנעשה על ידי חאלד. מבקש את סליחתכם ומייחל לשלום".

דודו של המחבל, חוסיין אבו ג'ודה, דיבר אחריו: "מהיום הראשון, כשהבן היה חשוד, גינינו את המעשה ועוד נגנה אותו בהווה ובעתיד. אנחנו מגנים כל אלימות, אם זו אלימות פיזית או אלימות מילולית. אני מנצל את ההזדמנות ושולח את תנחומיי ומבקש סליחה מאבא של רון קוקיא ז"ל, מהאמא ומהאחים, ומכל עם ישראל, יהודים, ערבים בדואים ודרוזים. אנחנו משפחת אבו ג'ודה עדיין משפחה נאמנה למדינת ישראל מאז שקמה המדינה, יש לנו משפחה שכולה - בן דודי איבד את הבן שלו למען ביטחון ישראל, והוא והבנים שלו עומדים כל הזמן לצידנו".

"אני מתנצל שוב ושוב על המעשה הטראגי הזה שיצא מאדם שפל, ועל המעשה השפל שאנחנו מגנים כל הזמן ובכל עת", המשיך הדוד. "לא חשבנו אף פעם שמהבית שלנו ייצא רצח של חייל. אנחנו מגנים את זה גינוי חסר תקדים, ומדינת ישראל מענישה את המשפחה עונש קולקטיבי - אבל זה לא ייתכן שזה יהיה ככה, על מעשה של אדם בודד".

"חינכתי את משפחתי לאהבת אדם ולנאמנות לישראל - אנחנו מתנצלים על הכאב הרב"

עודה אבו ג'ודה, אב המחבל

עוואד אבו ג'ודה, קרוב משפחה נוסף, אמר: "רוצים להביע צער על המעשה ולגנות את הרצח של רון קוקיא ז"ל. אנחנו מגנים את המעשה מכל הלב, הצער והכאבים של המשפחה במחשבתנו. בשעות קשות אנחנו מביעים את צערנו על המעשה השפל הזה אשר לא ידענו אליו, זה מעשה אדם בודד. רצח אדם באשר הוא אדם אסור על פי האמונה הדתית שלנו. אנו מחנכים את ילדינו על אהבה ושלום, על דו קיום וחיים טובים. מעולם לא היה עולה על דעתנו כי רצח כזה היה יוצא מסביבתנו".

בתגובה להתנצלות מסר בועז קוקיא, אביו של רון ז"ל: "התנצלות משפחת רוצחי בני רון ז"ל שהם זרע הפורענות הגיעה באיחור של שנתיים. מעבר לגינוי הרצח והצהרת נאמנות למדינה, בהתנצלות לא הייתה שום החלטה ממשית כגון זו שבה האבא ישלם את הפיצויים שהושתו במשפט על בנו הרוצח, או לניתוק כל קשר מבניו הרוצחים שנמצאים בכלא".

אבו ג'ודה
המחבל אבו ג'ודה במתן גזר הדין | צילום: החדשות‎

"לצערי, משפחת אבו ג'ודה מתלוננת על אכיפת החוק של המדינה כנגד המשפחה ובכך פוגעת בערך ההתנצלות", המשיך האב. "נראה כי ההתנצלות מגיעה כעת משום שעליהם להרוס את ביתם הלא חוקי בעוד שבוע. מדובר בהצהרה שהיא מן השפה אל החוץ ותו לא. אני אמשיך לפעול ללא לאות כדי שהמדינה תעניש את עודה על הבנייה הלא חוקית, על הלנת בת המשפחה השב"חית ועל הפוליגמיה".

ההתנצלות מגיעה עכשיו, בשנתיים איחור, כי עליהם להרוס את ביתם הלא חוקי

בועז קוקיא, אביו של החייל רון ז"ל

בועז קוקיא סיים את דבריו: "אני מודה להגעת השייחים זאכי ועקל, שעומדים לצידי ופועלים לכבוד הדדי בין היהודים לבדואים במדינה ובעידוד הגיוס לצה"ל. באם אבי הרוצחים יעשה כאמור מעשים שיעידו על חרטה אישית אשקול בקשת סולחה בעתיד. כרגע אין על מה לדבר".

רון קוקיא ז
החייל רון קוקיא ז"ל, שנרצח בערד. ארכיון | צילום: דובר צה''ל, חדשות

בחודש אפריל אשתקד גזר בית המשפט המחוזי בבאר שבע מאסר עולם ועוד 20 שנות מאסר על המחבל חאלד אבו ג'ודה, שהורשע במרץ אותה שנה ברצח החייל רון קוקיא ז"ל בנובמבר 2017. בנוסף נגזר על המחבל לפצות את משפחתו של קוקיא בסכום של 258 אלף שקלים, הפיצוי המקסימלי על פי חוק העונשין. אבו ג'ודה הורשע בעבירת רצח בכוונת תחילה בפיגוע טרור, ניסיון רצח והחזקת סכין, וזוכה מחמת הספק מאישום בניסיון רצח נוסף.