כשלושה שבועות לפני שנחשפו נתוני וועדת הבדיקה שבחנה את זיוף נתוני גיוס החרדים – פרסמנו במהדורה המרכזית הקלטות של קצין צה"ל, שעסק בשילוב חרדים במהלך העשור האחרון. בהקלטות הוא הודה כיצד במו ידיו זייף את נתוני גיוס החרדים. חלק ממסקנות הוועדה שנחשפו היום (חמישי) קבעו כי הכשל נבע כתוצאה מ"רוח המפקד" שהייתה תחושה של לחץ שחלחלה כלפי מטה כדי לעמוד ביעדים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עדותו של הקצין שהתקיימה עוד לפני חשיפת "בלוף הגיוס" על ידי כרמלה מנשה, פורסמה ב-28 בינואר במהדורה המרכזית. על פי ההקלטה, אותו קצין שמע את הדיווחים על ירידה במספר החרדים המתגייסים בשנה האחרונה, והחליט לספר את האמת לקצין אחר, שעוסק כיום בשילוב חרדים בצה"ל.

חיילים חרדים
חיילים חרדים (אילוסטרציה) | צילום: Yaakov Naumi,Flash90, חדשות

"אני הייתי חלק מהגועל נפש הזה, זו הסיבה שאני מרים אליך טלפון. אני ספרתי, אני הייתי אחראי על זה", פתח את דבריו והוסיף: "כאחד שהיה חתום על הנתונים האלה: לא היה גיוס חרדים לצה"ל. הנתונים שהיו לפני שנתיים-שלוש-ארבע-חמש-שש, די דומים לנתונים שהיו השנה".

לדברי הקצין, נעשו על הנתונים משחקים ומניפולציות: "אם תיכנס לתיקיות תוכל לבחור שמות ולמצוא אותם ברשימות". הקצין סיפר על הקושי שלו בעקבות מעשיו: "קשה לי, זה יושב לי על הלב כבר הרבה זמן. היו לי מפקדים שישבו לי על הראש ואמרו לי 'תכניס גם את זה ואת זה'".

חיילים חרדים:
אילוסטרציה | צילום: נחל חרדי

הקצין סיפר כי הלחץ שהופעל עליו הגיע מדרגים גבוהים יותר: "זאת קרוסלה של דלת מסתובבת. קריצות עין של ראשי אכ"א למיניהם וגווניהם לכל מיני אנשים בתוך הציבור החרדי, שבאו, יצאו ושחררו עריקים. זה היה רוח המפקדים, נגיד את זה ככה במילים עדינות".