שתי נשים תושבות אשקלון נהרגו בצהריים (שלישי) מפגיעות ישירות של רקטות בשתי זירות שונות בעיר. אחת מהן היא סהומיה סנטוש, אזרחית הודית בת 32 ואם לילד, שעבדה כמטפלת של קשישה כבת 80. מממצאי התחקיר הראשוני בזירה עולה כי סנטוש והקשישה לא הספיקו לרוץ למקלט הקרוב, שנמצא במרחק של יותר מדקת ריצה מבית המגורים. הרקטה, ככל הנראה פיתוח חדש של ארגוני הטרור, שייטה באוויר בקו ישר ופגעה בין בית הקשישה לבית הסמוך לו. הקשישה נפצעה קשה ופונתה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים, והבית נהרס כליל. הצנזורה התירה לפרסום שהפגיעות הישירות נגרמו בעקבות תקלה בכיפת ברזל שתוקנה לאחר מכן.

תיעוד הריסות הבית שנפגע מרקטה (צילום: N12)
תיעוד הריסות הבית שנפגע מרקטה | צילום: N12
סהומיה סנטוש ההרוגה מפגיעת הרקטה באשקלון ‎
סהומיה סנטוש ז"ל

כוחות כיבוי והצלה הוזעקו לזירה וקיימת סכנת קריסה בבית הקשישה שנהרס כליל. פרמדיק מד"א ישראל לוגסי סיפר: "כשהגענו למקום ראינו מבנה חד-קומתי שנפגע ובתוכו שתי נשים שנפצעו קשה. חילצנו אלינו מהבניין אישה כבת 80 שסבלה מפגיעה רב-מערכתית קשה מאוד, הענקנו לה טיפול רפואי מציל חיים שכלל הנחת חסמי עורקים ועצירת דימומים, ופינינו אותה במצב קשה ולא יציב לבית החולים".

בזירה הנוספת, בניין רב-קומות באשקלון, נהרגה אישה מפגיעה ישירה של רקטה בדירתה. אוקסנה, שכנתה של הדיירת שנהרגה, שחזרה את הרגעים שלאחר פגיעת הרקטה בבניין: "קשה לי לדבר, ראיתי אותה מתה. אי אפשר להסביר את מה שראיתי. הייתי בשוק והתחלתי לצעוק. נכנסתי לבית וראיתי שהכול שבור – התריסים, החלונות. אני לא מאמינה, אני בשוק".

בצד הפלסטיני דיווחו על שימוש בנשק מסוג חדש במטח הכבד ואכן בסרטונים מהזירה, שניות לפני הפגיעה בבית הפרטי באשקלון, נראית רקטה שמשייטת באוויר בקו ישר ולא בירי תלול-מסלול. ייתכן שמדובר בטיל נ"ט או ברקטה מיוחדת שמגיעה בכינון ישיר בניסיון להתגבר על יכולות היירוט של מערכת כיפת ברזל.

לפי ההערכות, כ-200 רקטות נורו לעבר יישובי הדרום בתוך שעה בסביבות השעה 14:00. חמאס טוען שנורו בסך הכול 137 רקטות לאשקלון ואשדוד בתוך 5 דקות. לפני המטח על אשדוד, ברשת הקשר של חמאס בעזה נשמעו קריאות איום נגד ישראל. הדוברים בקשר איימו שצפויות "הפתעות" בשעות הקרובות כל עוד ישראל תמשיך לתקוף ברצועה.

שעה קלה לאחר האיום, נורה המטח לאשדוד, ומיד אחריו שיגר החמאס תגובה: "בעקבות הפגיעה בבתי התושבים בעזה, ופגיעה בבכירי הארגון, שיגרנו את המטח הכבד ביותר ששוגר עד כה, והמטחים שעתידים לבוא יהיו עוצמתיים יותר".