היערכות לצד מאמצים להנמכת גובה הלהבות: על רקע ההסלמה ביממה האחרונה ולמרות ההיערכות בשטח ליום נוסף של הסלמה מחר, ההערכה במערכת הביטחון היא שהרשות הפלסטינית לא מנסה ללבות את המשך האלימות, התיאום הביטחוני נמשך ושיש מאמץ מאחורי הקלעים להנמיך את גובה הלהבות. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, התייחס הערב  לגל הטרור המתחדש לאחר דיון הערכת מצב שערך ואמר כי המשטרה וכוחות הביטחון נערכים למניעת פיגועים מחר, במיוחד לאחר תפילות יום השישי בהר הבית. 
פיגוע בעיר העתיקה
כוחות המשטרה ויתר גורמי הביטחון ערוכים | צילום: דוברות המשטרה

"מה שאנחנו חווים הוא רצף של אירועי טרור עם חשש להסלמה, וזאת לאור צבר של אירועים שמאחוריהם עומדים גורמים שמלבים את האווירה", הצהיר ארדן. "ארגוני הטרור וגם ראש הרשות הפלסטינית רוכבים על ההסתה הזו ברשתות החברתיות - בין אם זה על רקע עסקת המאה או על רקע תירוץ אחר". 

"המסר שלי וההנחייה הברורה הוא לפעול בנחישות רבה מאוד כדי לשמור על הריבונות וכדי לגדוע כל ניסיון לחדש גל טרור בדומה לגלי טרור שהיו פה בעבר". 

בין היתר, הורדה ארדן על תגבור מערכי הביטחון השוטף של מחוז ירושלים שיפעלו בכל המבואות לכיוון הר הבית, בפסטיבל דרום אדום שמתקיים בימים אלה - ובמקומות נוספים שצריך לתת עליהם את הדגש.

"המוקד הרגיש ביותר הוא אזור הבית בזמני תפילת יום השישי מחר", חידד ארדן, "כדי למנוע מחר מופעי הסתה וכל חשש שעל רקע ההסתה הזה יהיו פיגועי חיקוי או השראה, הנחיתי לבצע מעצרי מנע ולנקוע באמצים נוספים שימנעו כל דבר שעלול להביא לפיגועי טרור". 

לדברי ארדן, "משטרת מחוז ירושלים יודעת להתמודד עם כל האיומים שקיימים כאן. יש לנו מגוון אמצעים שהמשטרה יודעת להפעיל כדי להתמודד עם כל גורם ששוקל לבצע פיגועים - והאמצעים הללו יופעלו החל מהלילה".  

הרמטכ"ל כוכבי: "כל פעולות הטרור לא יצליחו" 

 ״אין לנו שום כוונה לאפשר לטרור להצליח", אמר הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי בהתייחסו למצב הביטחוני, בזמן סיור שערך בבית לחם. "הדירקטיבה ברורה מאוד לשטח, ברורה מאוד עד לאחרון הכוחות - לסכל ולמנוע כל פעילות"."כשאני אומר טרור אני מתכוון גם לאבן, בקבוק תבערה, בלוני נפץ, כל אלו הם טרור. המסר הוא חד וברור, לא הפיגוע הזה, לא בלון הנפץ, לא הירי בצירים, כל הפעולות האלה- לא יצליחו. צה״ל ממוקד לזירה הפלסטינית בשבועות האחרונים ואנחנו נעמיד מענה חד וברור לכל האירועים הללו״. לנוכח האירועים, קיים היום שר הביטחון, נפתלי בנט, התייעצות ביטחונית בקריה שבתל אביב, במהלכה עודכן אודות ההתפתחויות האחרונות עם שובו מביקור בוושינגטון. 

"צה״ל יגביר את מוכנות הכוחות ביהודה ושומרון לקראת סוף השבוע, לצד משוואת תגובה תקיפה מול שיגור הבלונים מרצועת עזה", הצהיר בנט.