"לעולם לא נסכים למדינה בלי ירושלים", הצהיר אמש (חמישי) יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן. עם התגברות המתיחות ברחבי יהודה ושומרון, אמר אבו מאזן: "זה מה שהדורות הקודמים השאירו לנו. לא נבגוד באמון ולא נוותר ולו על חלק מהזכויות שלנו". בישראל נערכים להמשך ההסלמה, כאשר החשש העיקרי הוא מהתפרעויות ופיגועים היום בהר הבית וביהודה ושומרון. גורמים פלסטיניים פועלים להגביר את הלהבות, וקוראים לצאת לבצע פיגועים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עוד אמר אבו מאזן אמש: "זה לא הקרב האחרון - אבל ננצח בו, כמו בכל הקרבות שלחמנו בהם ב-103 השנים מהצהרת בלפור ועד היום. בעזרת האל נצליח ונגיע למדינה עצמאית פלסטינית שבירתה אל קודס א שריף ולא אבו דיס או עזריה כמו שהם רוצים", כך יושב ראש הרשות.

מעצר המחבל שביצע את פיגוע הדריסה בירושלים (צילום: דובר צה"ל)
מעצר המחבל שביצע את פיגוע הדריסה בירושלים | צילום: דובר צה"ל

במקביל, דובר גדודי אל קודס של הג'יהאד האיסלאמי, אבו חמזה, אמר: "המבצעים ההרואיים בגדה המערבית וירושלים הם אישור לכך שהעם שלנו דוחה את עסקת המאה ואת הסנקציות. האויב יודע היטב את השלכות הזעם הפלסטיני".

אבו חמזה קרא "להמשיך לתקוף מחסומים והתנחלויות", ואמר: "אנחנו מברכים את הג'יהאדיסטים וההתנגדות. משבחים את השאהידים, שהעבירו מסר לאויב בשפה שהוא מבין. המסר שלנו הוא להכות באגרוף ברזל. אנחנו איתכם". דובר הג'יהאד קרא לכל הפלגים הפלסטיניים להילחם בישראל.

בתקשורת הפלסטינית פורסם תיעוד של העימותים בבית לחם אתמול, ובו נראים מפגינים משליכים חפצים לעבר רכב צה"לי ופוגעים בו. החיילים משיבים לעברם באמצעים לפיזור הפגנות.

הערכות המצב העדכניות אמש במערכת הביטחון דיברו על כך שאבו מאזן והרשות הפלסטינית לא מלבים את המשך הפיגועים והאלימות. התיאום הביטחוני נמשך, ומאחורי הקלעים מתבצעים מאמצים להחזרת השקט. קיים חשש שהאירועים ביהודה ושומרון יקרינו לעבר הדרום – שם נמשכה הפרחת בלוני הנפץ.

צה"ל הזרים כוחות רבים והצליח לעצור את הדורס מירושלים תוך זמן לא רב יחסית. התקווה היא שהאירועים יסתיימו בתוך ימים ספורים – אך נלקחת בחשבון האפשרות שפיגוע חריג יצית את השטח מחדש. הרמטכ"ל נפגש עם לוחמים, ובהנחיות שהועברו ממנו לשטח הוא הורה להימנע מהרג מיותר שמלבה את השטח, לדברי מערכת הביטחון.

תיעוד הפיגוע בעיר העתיקה (צילום: דוברות המשטרה)
תיעוד הפיגוע בעיר העתיקה | צילום: דוברות המשטרה

העיניים נשואות להר הבית היום – ולתפילות יום השישי. כוחות רבים ישמרו על הסדר בבירה, וישנו חשש מהתפרעויות בהר הבית, במזרח ירושלים וביישובי עוטף ירושלים. הדגש הוא על תפילות הבוקר והצהריים בהר, ונערכים גם לתרחיש מחמיר שבו מאות מתפללים יבקשו להתעמת עם שוטרים או אפילו ליידות אבנים לעבר רחבת הכותל. ההנחיה במשטרה למקרים כאלו היא לפרוץ אל מסגדי הר הבית ולעצור כל התפרעות אם יידרש.

גורמים פלסטיניים מפיצים ברשתות החברתיות קריאות לבצע פיגועים ובמערכת הביטחון נערכים לפיגועי השראה - ניסיונות של פלסטינים לחקות את הפיגועים שבוצעו היום. חמאס והג'יהאד מנהלים קמפיין שקורא לצעירי הגדה לצאת לפגע, לדרוס ולדקור.

שיתוף הפעולה הביטחוני עם הרשות נמשך למרות האיומים הפלסטיניים, אך הרשות נמצאת בעמדה דיי מובכת בעקבות מותו של איש המנגנונים הפלסטיניים ברשות. בתי החולים ברשות הפלסטינית נכנסו למצב חירום לקראת האירועים היום, מתוך הבנה שעשויים להיות הרבה פצועים בצד הפלסטיני.