יום שגרתי בבסיס הצבאי הפך ליום הנורא בחייה של שירי (שם בדוי). היא חוותה תקיפה מינית, ששינתה את מסלול חייה. לאחר מאבק ממושך, החליטה המדינה להכיר בפגיעה בה - למרות היעדר הראיות והעובדה שזהות התוקף לא ידועה עד היום. כיום היא פונה לחיילות נוספות במסר חשוב: "אני קוראת לכל הבנות שחוו מה שאני חוויתי לא לשתוק".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"שמעתי על זה הרבה כחיילת, אבל לא חשבתי שזה יכול לקרות לי", סיפרה שירי לחדשות 12 על אותו יום. רק אחרי שעות רבות של טיפולים פסיכולוגיים, היא הצליחה לספר על מה שעבר עליה בשנים האחרונות. כשאירעה התקיפה המינית בבסיס, שירי החליטה לשתוק ולא לספר לאף אחד,:"התביישתי". השתיקה הכבידה על מצבה הנפשי: את השירות הצבאי היא כבר לא הייתה יכולה להמשיך כמו שרצתה והיא שוחררה מהצבא על רקע נפשי.

"במשך חודשים התמודדתי עם המקרה לבד - רגשות אשם והתקפי חרדה החלו לצוף", היא נזכרה. "לא היו לי את הכוחות להתגבר על מה שקרה" -לא כל יכולת לשנות את הסיטואציה מבחינתי וללא כל תמיכה מצד המערכת הצבאית". 

עם שחרורה היא אושפזה בבית חולים פסיכיאטרי ובמקביל הגישו הוריה תביעה להכרתה כנכה בשל מצבה הנפשי - מבלי לדעת בכלל את האבחנה הרפואית המדויקת ממנה היא סובלת, או את הסיבה לכך. גם למשטרה שירי לא פנתה, לטענתה עקב אי יכולת נפשית לעמוד בתהליך הכרוך בכך.

"השנתיים האחרונות גבו מאיתנו מחיר כבד, נפשי וכלכלי, אך ברור לכולנו שאנחנו כאן בשבילה, יהיה המחיר אשר יהי", אמרו הוריה של שירי, "לעיתים אין זה קל לגייס את כוחות הנפש על מנת לתמוך, לסעוד, לגלות רגישות וסובלנות ללא תנאי, מבלי להישבר. אך זו חובתנו הבסיסית כהורים". 

משרד הביטחון (צילום: Moshe Shai/Flash90, חדשות)
בניין משרד הביטחון, ארכיון | צילום: Moshe Shai/Flash90, חדשות

רק בחלוף כחצי שנה של טיפולים ואשפוזים, שירי הסכימה לשתף את הפסיכולוג האישי שלה בתקיפה שעברה בשירותי הבסיס בצבא. כשהתברר שהשינוי במצבה הנפשי הוא ככל הנראה תוצאה של התקיפה שעברה, ביקשו הוריה של שירי לעדכן את התביעה שהוגשה נגד משרד הביטחון: "עכשיו כבר לא הייתה ברירה, הייתי צריכה להסביר את עצמי. להסביר איך מילדה שמחה הפכתי לילדה בדיכאון". 

הקשיים בתיק - והתפנית המפתיעה לטובה

עו"ד ידידיה בלומהוף, בעלים של משרד עורכי דין המתמחה בתביעות משרד הביטחון, ייצג את המשפחה ואת שירי בתביעה. בשיחה עם החדשות 12 סיפר על התהליך שעברה שירי בתביעה מול המשרד. "החשש שמא תצטרך לבוא במגע עם התוקף ולהיחשף בפניו גרמו לשירי בזמנו להציג למשרד הביטחון עובדות מוטעות לפיהן התוקף הוא מילואימניק שנכח באותו הזמן בבסיס", ציין

משרד הביטחון, בתגובה לטענותיה של שירי בתביעה, ביצע בירור עובדתי ונתקל לפי דבריו של עורך הדין בלומהוף בקשיים מהותיים: אין עדים, אין מילואימניק שעונה לתיאור, אין תיעוד נפשי לזמן המיידי לאחר התקיפה ולא נמצא אדם נוסף שהכיר את הסיפור. משרד הבטחון לא מצא בדל של ראיה שיכול להוכיח את התרחשות התקיפה דווקא בבסיס מהפרטים שמסרה שירי.

עו"ד ידידיה בלומהוף
עו"ד ידידיה בלומהוף | יח''צ:

לאחר שהיא נשלחה מטעם משרד הבטחון לחוות דעת פסיכיאטרית, הוחלט כי שירי אכן סובלת מהפרעה פוסט טראומתית בדרגת חומרה בינונית ומעלה עקב תקיפה מינית שעברה. "לכאורה מבחינה משפטית משרד הביטחון יכול בקלות לדחות את התביעה על הסף", הוסיף עורך הדין בלומהוף, שבשיתוף פעולה של צוות המשרד שלו ושל ראש תחום חקירות במשרד הביטחון הצליח למצוא בדל קטן של ראיה.

"קצינת התגמולים במשרד הבטחון קיבלה באומץ רב החלטה להכיר בתובעת כנכת צה"ל והפנתה אותה לוועדה רפואית שתאמוד את שיעור אחוזי הנכות שלה, דבר שייעשה בקרוב מאוד", ציין בלומהוף. הליך התביעה אמנם דרש משירי הרבה כוחות נפשיים אבל בזכות תמיכה של המשפחה שלה, של עורך הדין, והחברים היא הצליחה לעשות זאת.

כעת היא קוראת לנשים נוספות בצבא ללכת בעקבותיה ולשבור את קשר השתיקה. "יש כיום מענה הן ממרכזים טיפוליים והן ממשרד הביטחון", הסבירה. "חשוב לי גם לעורר את תשומת ליבם של המפקדים בצבא לתמוך בחיילים ולזהות שינויים שחלים אצלם, הדבר יכול לסייע לאותם חיילים. המקרה שינה אותי ואת חיי ואני ממשיכה לנסות לחיות לצד זה".

"המקרה הזה הוא חשוב מאוד לפרסום", סיכם עורך הדין ידידיה בלומהוף, "וזאת לאור חוסר הידיעה של ההורים והמתלוננים בכך שישנה זכאות להיות מוכר כנכה אגף השיקום במשרד הביטחון בגין הפרעה נפשית שנגרמה עקב תקיפה מינית שאירעה בתקופת השירות הצבאי ולקבל תמלוגים, הטבות וטיפולים וכיוצא בזה ממשרד הביטחון".

"פונים אליי הרבה מתלוננים לאחר תקופה ממושכת מיום שחרורם, ומספרים לי את אשר אירע להם בשירות ואת מצבם הנוכחי בעקבות כך", הוסיף. "במצבים מסוימים (לרוב), ולצערי, אני מתקשה למצוא פתרון משפטי שיוכל להביא את המתלונן לכך שהוא יוכר בסופו של דבר כנכה צה"ל, דבר שאולי היה משתנה אם ההורים או המתלוננים היו מכירים את זכויותיכם והיו פונים בסמיכות לאירוע או לשחרור לעורך דין המתמחה בתביעות משרד הביטחון". 

לפניות לכתבת: avivitm@ch2news.co.il