אחרי התקיפה המשמעותית של צה"ל כנגד מטרות חמאס בעקבות שיגור בלוני התבערה, חמאס איים להגיב - אבל בינתיים שומר על שקט. עם זאת, גורם ביטחוני בכיר מעריך: "בעוד שבועות או חודשים בודדים תהיה מערכה נוספת או לפחות כמה ימי לחימה משמעותיים" - כך פורסם הערב לראשונה (שישי) באולפן שישי.

יום אחרי המבצע אמרו בישראל שמה שהיה הוא לא מה שיהיה, אבל מאחורי המשפט הזה מסתתרות ארבע נקודות מחלוקת עם חמאס שמובילות ככל הנראה בהכרח להסלמה נוספת:

  1. הכסף הקטרי והמעורבות של הרשות - יש מנגנון שמתחיל להתגבש לגבי אופן העברת הכסף, אבל המחלקת הבסיסית לא נפתרה: חמאס לא רוצה מעורבות של הרשות, אבל ככל הנראה ניתן להגיע לסיכום שהאחריות תישאר בידי האו"ם בדרך אחרת - לא באמצעות מזוודות הכסף המוכרות.
  2. מאיפה מתחילים את המו"מ להסדרה - האם מתחילים את המו"מ מהנקודה הנוכחית או מהנקודה של ערב מבצע "שומר החומות"? חמאס מבקש שקודם יוחזר מרחב הדיג והסחורות ורק לאחר מכן ייפתח המו"מ להסדרה. ישראל אומרת לא: נתחיל מכאן.
  3. מדיניות התגובה - דין בלון כדין רקטה? חמאס רואים בבלונים, כל עוד מדובר לא בבלוני נפץ אלא בבלוני שרפה, כחלק מהתקוממות עממית לגיטימית, כמו הפגנות על הגדר. ישראל אומרת: בלוני שרפה הם כמו בלוני נפץ וכמו רקטות. הרצון הוא לשנות את המשוואה כאן בפועל, ולשמור את ההחלטה על היקף ועיתוי התגובה בידינו. בעניין זה יש הבנה מוחלטת בין שר הביטחון לבין ראש הממשלה. תיאום מלא-מלא, לפחות לפי שעה.
  4. השבויים והנעדרים - כחלק מהמו"מ? ישראל מתעקשת שנושא השבויים והנעדרים הוא חלק מהמו"מ לשיקום עזה. בחמאס מבקשים להשאיר את הנושא הזה בצד ולהגיע אליו לאחר מכן באמצעות עסקה פרטנית על חילופי ושחרור אסירים.
מתחם צבאי של ארגון הטרור חמאס (צילום: דובר צה"ל)
מתחם צבאי של חמאס שהופצץ אמש | צילום: דובר צה"ל
מתחם צבאי של ארגון הטרור חמאס (צילום: דובר צה"ל)
מתחם צבאי של חמאס שהופצץ אמש | צילום: דובר צה"ל

לאחר שאתמול שוגרו לעבר יישובי העוטף שמונה בלוני נפץ שגרמו לשרפות, ישראל הגיבה בחריפות: מטוסי חיל האוויר הפציצו יותר מ-10 מתחמים של חמאס, והרמטכ"ל הנחה על היערכות לחידוש הלחימה. בלילה כבר הופעלה אזעקת צבע אדום בעוטף, "כתוצאה מירי שאינו רקטי משטח הרצועה", כך אומרים בצה"ל. גורם ביטחוני אמר ל-N12: "אנחנו נותנים מכה מכובדת של טון על כל בלון ונערכים לאפשרות שאם הם ירצו להגיב - נעלה קומה".

מצה"ל נמסר כי מטוסי קרב תקפו במרחב העיר עזה ובח'אן יונס עמדת שיגור רקטי ומתחמים צבאיים של חמאס. עוד נמסר כי "הרמטכ"ל קיים הערכת מצב ובה הנחה על הגברת המוכנות והיערכות צה"ל למגוון תרחישים הכוללים גם את חידוש הלחימה למול המשך פעולות הטרור מרצועת עזה. צה"ל ימשיך להשמיד יכולות ותשתיות צבאיות של ארגון הטרור ורואה בחמאס אחראי לנעשה ברצועת עזה".

בדובר צה"ל התייחסו להתרעה שהופעלה הלילה בעוטף וטענו שהיא "כתוצאה מירי שאינו רקטי, משטח רצועת עזה לשטח ישראל". לפי שעה, נסיעתו המתוכננת של הרמטכ"ל אביב כוכבי לארה"ב ביום ראשון, שכבר נדחתה בעבר בשל ההסלמה בעזה, אמורה להתקיים כמתוכנן. בנוסף, דווח כי שר החוץ של ארה"ב, אנת'וני בלינקן, שוחח עם מקבילו הישראלי יאיר לפיד "על הצורך לשפר את היחסים הישראליים-פלסטיניים בדרכים מעשיות".

משעות הבוקר אתמול נרשמו 8 שרפות בעוטף עזה בגלל בלוני תבערה. מדובר ביום השלישי ברציפות שבה מופרחים הבלונים. בתיעוד של פיצוץ בלון נפץ ממולכד ביישוב בעוטף עזה ניתן לראות עד כמה מדובר באיום מסוכן. הבלון תועד כשהוא מתפוצץ באוויר, סמוך לטרקטור וציוד חקלאי. למרבה המזל, לא היו נפגעים באירוע. הרבש"צים וצוותי הכוננות פנו לתושבים והנחו אותם לא להתקרב לבלונים, מתוך חשש שבתמימותם ילדים יעשו זאת וייפגעו מפיצוץ.