גורמים בשב"כ זועמים על החלטת שר הביטחון בנט לבטל צו מעצר מנהלי לפעיל ימין קיצוני החשוד בביצוע פעולות טרור נגד פלסטינים. "המהלך חסר התקדים נותן רוח גבית לפעילים בשטח ועשוי להגביר את המוטיבציה שלהם לבצע פעילות אלימה ובלתי חוקית", כך פורסם (רביעי) הערב ב"מהדורה המרכזית" מפיהם של גורמים בשב"כ. 

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשב"כ הסבירו כי בבסיס ההמלצה למעצר המנהלי של פעיל הימין "עמד מודיעין מבוסס ואיכותי על רמת מסוכנת גבוהה הנשקפת ממנו – מודיעין שהיה תקף גם ברגע ביטול הצו". בשיחה עם החדשות 12, גורמים בארגון הביעו את תמיהתם גם לנוכח התזמון שבו התקבלה ההחלטה: "דווקא בתקופה נפיצה ורגישה בשטחי איו"ש, בה בין השאר ישנה עלייה משמעותית במספר אירועי תג מחיר נגד פלסטינים, ובאותו היום מבוצע פשע שנאה חמור נגד ערבים ישראלים בגוש חלב, בוחר שר הביטחון בנט לשחרר פעיל ימין קיצוני ממעצר מנהלי שהוא עצמו חתם על הצו שלו יומיים קודם לכן".

גורמים בשב
גורמים בשב"כ נגד השר בנט
גורמים בשב
גורמים בשב"כ נגד שר הביטחון בנט
גורמים בשב
גורמים בשב"כ נגד שר הביטחון בנט

לאור החלטתו של בנט, גורמים במערכת הביטחון התריעו כי "לא רחוק היום בו עלול להתחרש פיגוע עם נפגעים בנפש כמו הפיגוע בדומא".

מכבש הלחצים שהופעל על בנט 

הציר המנהלי הוא ציר מאוד בעייתי מבחינה משפטית שמופעל אחרי שהמערכת לא מצליחה לשכנע את בית המשפט להשאיר את החשוד במעצר. אך נראה כי במקרה הנוכחי מעבר להיבט הזה, גם ההקשר הפוליטי והסמיכות לבחירות עמדו ברקע ההחלטה של שר הביטחון.

אחרי החתימה על הצו, בנט הפך ליעד למתקפה הן מכיוון הפעילים ביהודה ושומרון, והן מכיוון הגורמים בתוך מפלגתו. בצלאל סמוטריץ' תקף את המהלך בחריפות ואף ביקש מהשר לבחון אותו בצורה מחודשת. למחרת בנט כבר ביטל את הצו, בזמן שבסביבתו טוענים כי מדובר ב"צעד ענייני נטו".

"השר בנט מוקיר את אנשי השב"כ ואת מפקדו, אך השר אינו חותמת גומי, אלא נושא באחריות לביטחון מדינת ישראל", מסרו גורמים בסביבתו. "הדרג הביצועי בישראל כפוף לדרג המדיני, וטוב שכך. לאחר שנודע לשר על החלטת השופט ועל אופי דבריו, ולאחר שווידא שהשופט הכיר את כל הראיות, השר הורה לפתוח את התיק לעיון נוסף. בתום הבדיקה ולאור העובדות שהונחו בפניו, הוא החליט להמיר את המעצר המנהלי בהגבלות פחות דרסטיות. כך ראוי שייעשה".

בשב"כ סירבו להגיב וציינו כי הם אינם מתייחסים לשיח המתקיים מול הדרג המדיני. מלשכת שר הביטחון נמסר: "איננו מתייחסים לדיונים פנימיים עם הדרג הצבאי או הביטחוני".

בנט מסר בתגובה במהלך כנס של "ימינה": "אני מוקיר ומעריך מאוד את עבודתם של אנשי השב"כ, הם שומרים עלינו ועל ביטחוננו מול טרור ערבי בעזה וביו"ש. הם עושים עבודת קודש. הם לא אויב, הם אחים".